Reklam Alanı

El Üstü Yiyeceklere Alternatifler

yeSim - 30.04.17 tarihinde yayınlandı.

Sürekli abur cubur yiyerek açlığı önlemek yerine yapılabilecek başka şeyler olduğunu öğrenseydiniz acaba ne yapardınız?
Sürekli acıkıyor ve canınız da bir şeyler mi yemek istiyor? Böylesi durumlarda elinizi cips veya çikolata paketine götürmeyin. Bunun yerine size bazı tavsiyelerimiz olacak. El üstü yiyecekler cips, çikolata yani kolay ulaşabileceğimiz yiyeceklerdir.

Derin bir nefes alarak oh çekin; Bazı durumlarda açlık stresten kaynaklı olabilir. Bunun önüne geçmenin en etkili yolu derin bir nefes almaktır. Dik şekilde durarak arkanıza yaslanın; yavaş ve derin bir nefes alın. Her nefes alıp verişiniz en az 5 ile 10 saniye ara olsun. Bu nefes egzersizini 5 dakika uygulayın. Bu şekilde rahatlamanın yanında, stres yüzünden ortaya çıkan yeme isteğiniz de ortadan kaybolacak.

Sakızın şekersiz olanını tercih edin;Açlık hissini ortadan kaldırmanın en basit ve masrafsız yolu sakız çiğnemektir. Bunu yaparken sakızın şekersiz olanını tercih ederek dişlerinizi de koruyun.

El Üstü Yiyeceklerle Alternatifler

Yeteri kadar uyuyun; Kişi, yeterince uyumazsa aşırı yemek hissi ortaya çıkar. Uykusuzluk sağlığı da her açıdan olumsuz etkiler. Hem sağlık için hem de dış görünüş için uykuya önem verilmelidir. Günde en az 8 saat uyunmalıdır.

Esneme hareketleri uygulayın; İki temel esneme hareketi açlık hissini ortadan kaldıracaktır. Bunlardan birincisi ayakta dururken ayakları açarak başınızı öne arkaya ve sağ sola döndürmenizdir. İkincisi bedeninizi T şekline gelecek şekilde kollarınızı iki yana doğru açın ve öne doğru eğilerek gövdenizi iyice bükün. Bu hareketi 10 kez uygulayın.

Su içmeyi ihmal etmeyin; Bazı duygulardan sonra elimizin hemen yiyeceğe gitme durumuna duygusal beslenme denilmektedir. Bu şekilde ortaya çıkan duygusal açlığı yatıştırmada en etkili yöntem su içmektir. Su içmek ayrıca sağlık açısından çok faydalıdır.

Dikkatinizi başka bir şeye yöneltin; Açlık hissini aklınızdan çıkarın. Ne kadar da aç olsanız bile… Peki, bu nasıl olacak? Dikkat hemen başka bir şeye verilerek. Böylesi bir durumda dolabınızı düzeltin ya da kitap okuyun. Bu şekilde yemek yemeyi unutabilirsiniz.

İlla ki bir şeyler yiyeceğim diyorsanız;İlla ki yemek yiyeceğim diyorsanız da bunu sağlıklı gıdalarla yapmalısınız.

 

2010 yılından Beri kadın,moda,aile ilişkileri ve diyet üzerine makaleler yazmaktayım.Kadinveaile.net bünyesinde çalışmaktan mutluluk duyuyorum.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?