Reklam Alanı

Domuz Gribi ve Korunma Yolları

Özgür - 25.02.17 tarihinde yayınlandı.

Domuz Gribi ve Korunma Yolları

Domuz Gribi ve Korunma Yolları, İnfluanza virüs ailesinden İnfluanza A virüsü, yani halk arasında bilinen şekliyle domuz gribi. Bu virüs her sene sonbahar-kış aylarında salgın yapmaktadır. İnsan vücudunda yeni ortaya çıktığı zaman yeteri kadar antikor bulunmuyorsa pandemi denilen ağır salgınlara yol açar. Seksen yüz yılda bir kıtalar arası salgın yapar ve buna da tıp dünyasında pandemi denilmektedir. İspanyol gribi de geçmişte çok sayıda insanın ölmesine yol açmıştı, şu anda domuz grinin yaptığı gibi.
Domuz gribine; 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlar ile kanser ve şeker hastalarıyla böbrek yetmezliği olanlar aşı yaptırmalıdır. Ayrıca, okullarda, askeri kışlalarda, huzur evlerinde de mutlaka aşı yaptırılmalıdır. Bünyesi güçlü olan insanlar gribe yakalandığında sadece semptomları gösterir. Kuş gribinde önceden görülen belirtilerin aynısı domuz gribinde de görülmektedir. Bu belirtiler; yüksek ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, kırgınlık gibi şikayetlerdir. Hiçbir hastalığı olmayan insanlar domuz gribini bir hafta on gün kadar yatak döşek yatarak hastalığın üstesinden gelmektedir. Fakat vücudunda herhangi bir kronik hastalığı bulunanlar ise bu hastalığı çok zor atlatmaktadır.

Domuz gribi ve korunma yolları

Domuz Gribinden Korunmanın Yolları

Domuz gribinden korunmanın en iyi yolu temasta bulunmamaktır. Bu tarz salgınlarda en tehlikeli dönemler sonbahar ve kış mevsimleridir. Mikrobun bulaştırıcılığı sonbaharda artmaktadır. Havaların ısınmasıyla birlikte salgın kendiliğinden biter. Kasımdan Şubat sonuna kadarki dönem oldukça sancılı geçer.
Bütün soğuk algınlıklarını influanzaya bağlamamak gerekir, bazı bakteriler de soğuk algınlığını taklit edebilme özelliğine sahiptir. Çocukların bedeni daha zayıf olduğu için soğuk algınlığına yol açan bir sürü virüs vardır. Anne ve babalar bu nedenle çok dikkatli davranmalıdır. Gir grip vürüsü çeşidi olan domuz gribinde de çok fazla telaşa kapılmaya ve panik yapmaya gerek yoktur. El yıkama alışkanlığı domuz gribinden korunmak için çok önemlidir.

Domuz Gribi Tedavisi

Domuz gribi tedavisinin hekimler tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü, tamifluyu sadece uzman doktorların yazma yetkisi vardır. Rclcnza adlı bir ilaç daha vardır. Esas ve en önemli ilaç ise Tamiflu denilen ilaçtır ve şu an domuz gribi için dünya üzerinde tektir.

Yorumlar (1 Yorum)

    Domuz gribi ülkemizde de sıkça görülen bi virüstür.Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde h1n1 yani domuz giribiyle ilgili olarak birçok vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.Bu gibi belirtileri yaşadığınızda en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi önemle rica ederiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?