Doğumdan İtibaren Bebek Gelişim Süreci

HbY - 08.11.17 tarihinde yayınlandı.

Doğumdan İtibaren Bebek Gelişim Süreci

Doğumdan sonra bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız zaman o pespembe ve yumuşacık tenine dokunmak hem size hemde bebeğinize iyi gelecektir. Doğumdan İtibaren Bebek Gelişim Süreci bebeğinize ilk dokunmanızdan itibaren başlayarak gün gün hafta hafta ay ay devam etmektedir. Bebeğinizin 5 duyu organı içerisinde en gelişmiş olanı dokunma duyusudur. Siz bebeğinize dokunduğunuz andan itibaren o sıcaklığı hissetmektedir. Teninizle olan teması ve kucağınızda ihtiyacı karşılanan bebeğiniz bu temaslarla kendine olan öz güveni artmaktadır. İlk aylarda bebeğiniz her şeyi dokunarak ve ağzına götürerek öğrenmektedir. Özellikle toplumda bebeğinizi kucağınıza almayın kucağa alışır gibi bir laf vardır. Bu kesinlikle yanlıştır çünkü bebeğiniz kucağınızda olduğu sürece hem kendini daha çok güvende hissedecek hemde bu hisle beraber kendine olan güveni de daha çok artacaktır. Doğumdan İtibaren Bebek Gelişim Süreci bebeğinizin anne ile bebek arasında ki bağıyla başlamaktadır. Bebeğin bu dönemde tek ihtiyacı annesinin tenidir. Bu bağ sayesinde bebeğiniz tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelip kendini geliştirecektir.

Doğumdan Sonra Bebeğe Yapılan İşlemler

 

Bebeğiniz doktorunuzun vermiş olduğu doğum tarihinden 15 gün önce veya sonrasında doğabilir. Doğumdan itibaren bebeğinize bazı testler yapılır. Bu testler bebeğinizin kalp atışını, nefes alış verişini, kasların gücünü, reflekslerini, kulakların duyma oranını ve gözlerin görme düzenini, ateşini ölçme gibi testlerdir. Doğumdan sonra bebeğinizin göbek kordonu henüz kesilmeden kucağınıza verilir. Bunun sebebi bebeğinizin anne karnında iken o kordon ile nefes alması ve doğumdan sonra da bir hafta boyunca o kordonun bebeğin burun ve ağız yoluyla aldığı nefes dışında da hala nefes alabilmeye çalışmasıdır. 1 hafta sonra kordon nefes alma görevini bırakır ve ondan sonra kordon ya kesilir yada kendi kendine düşmesi beklenir. Kordonda sinir sistemi olmadığı için kordon kesildiği zaman bebeğiniz acı hissetmez.

Doğumdan hemen sonra doktor tarafından bebeğinizin boyu ve kilosu da ölçülür.   Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksik olduğundan ilk olarak vitamin takviyesi yapılır iğne ile. Bu vitamin kanın pıhtılaşması için gereklidir. Ayrıca doğum kanalında ki bakterilerin bebeğinizin gözüne zarar verme ihtimaline karşı da doğumdan hemen sonra bebeğinizin gözlerine gümüş nitrat içeren damla veya antibiyotik içeren göz damlası damlatılır.  Tüm bu işlemler uygulandıktan sonra bebeğinizin vücudunda eğer kan varsa yine bakteri oluşturmaması için ve oluşabilecek kokuyu engellemek için bebeğiniz anti bakteriyel su ile yıkanır.

Sizlere bu yazımızda Doğumdan İtibaren Bebek Gelişim Süreciyle ilgili bilgileri aktardık.  Çocuk gelişimi ile ilgili daha çok bilgi için Çocuk Gelişimi başlıklı kategorimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?