Reklam Alanı

Diyabet Hastaları İçin Yiyecek Önerileri

Özgür - 02.03.17 tarihinde yayınlandı.

Diyabet Hastaları İçin Yiyecek Önerileri

Diyabet Hastaları İçin Yiyecek Önerileri; Şeker hastası olan kişiler fazla kilolarından kurtulmak zorundadır. Buna temel sebep, kaybedilen her kilo kandaki yağ oranlarını azaltarak kan şekerini düşürür. Bu sayede de vücudun metabolizması normale dönmektedir.
Şeker hastalığı diyetinin temel prensibi az kalori almak ve çok kalori harcamaktır. Basit bir şekilde anlatmak gerekirse diyabet hastası kişiler vücutlarına aldıkları gıdaları azaltacak ve bol egzersiz yapacaklar. Doktorun önerdiği gıdalar tüketilecektir. Şeker hastaları şekerli, çok tuzlu ve yağlı yiyecekler yiyemez. Çünkü, bu gıdalar yasaktır. Hayatları boyunca bu şekilde yaşamak zorundadırlar, boğazına hakim olarak da ayda 4-5 kilo verebilirler.
Bütün diyetlerin ana prensibi istisnasız az kalori, az yemek yeme ve çok egzersizdir. Bu durum diyabet hastaları için fit bir görünüme sahip olabilmek adına değil sağlıklı kalabilmek uğrunadır. Şeker hastalarının diyeti uygularken kararlı olmaları gerekmektedir. Bir şeker hastası yediklerine dikkat etmezse sonu ölümle sonuçlanacak durumlarla karşılaşabilir.

Diyabet Diyeti nasıl yapılır?

Şeker hastalarının uygulayacağı zorunlu bir diyet bulunmaktadır, öncelikle yaşam tarzı değişmelidir. Kronik bir hastalık olan diyabet, tüm yaşam biçimini etkilemektedir. Bu hastalığın tedavisinde bazı ilaçlar ve insülin kullanılır.
Yaşam tarzını değiştiren ve diyeti uygulayan kişilerin hayatında olası problemler yaşanmaz.

Diyabet hastaları için yiyecek önerileri

Şeker Hastalarının Yapması Gerekenler

Fazla yemek yemek alışkanlığını kesinlikle ama kesinlikle bırakılmalıdır. Çünkü fazla yemek, kandaki şeker oranını yükseltmektedir. Bundan dolayı şeker hastaları yiyecekleri azar azar ve sık sık yemelidir. Önemli bir başka nokta ise hekim tarafından verilen diyet programına saati saatine uyulmasıdır.
Şeker hastalarının öğünlerini atlamaları tavsiye edilmemektedir. Normal bir insanın tükettiğinden daha fazla su içilmelidir. Şekerli gıdalardan, asitli içeceklerden, çikolatadan ve hazır meyve sularından uzak durulmalıdır. Alkollü içeceklere elveda denilmelidir.
Yağlı yiyecekler ve kızartma sofrada olmamalıdır. Meyve suyu yerine meyvenin kendisi tercih edilmelidir. Çay tiryakileri de günlük çay içilen çay adeti azaltılmalıdır. Tabi çaylar şekersiz olmalıdır. Beyaz ekmeğe de elveda denilmelidir. Tam buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği az miktarda yenilmelidir. Pirinç pilavı yerine de tercih bulgur pilavı olmalıdır. Et bile yağsız olmalı balık fırında pişirilmelidir.

Yorumlar (3 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?