Reklam Alanı

Dinimizde Kadının Kocasına Karşı Görevleri

HbY - 25.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bir ailenin varlık sebebi keyif ve eğlence değil, ilahi emanetleri taşımaktır. Ailede baba yuvayı edep ve adalet üzerine kurmakla yükümlüyken kadının aile içerisinde kendine kocasına ve çocuklarına karşı yükümlülüğü çok farklıdır.

Bir kadının kocasına karşı görevleri

Kocası onu cinsi ihtiyaç için çağırdığında kadın için mani bir durum yoksa ( adet dönemi, hamilelik vb. nedenler ) hemen o isteği yerine getirmelidir.

Kocasından izinsiz evden bir şey vermez, eve bir şey almaz. Eğer kadın kocasından habersiz evdeki bir eşyayı başka birine verirse sevabı kocasının, günahı da kendisinindir.

Kadın kocasından izin almadan nafile oruç tutmaz. Şayet tutarsa sadece aç ve susuz kalmış olur, hiç bir sevap kazanılmaz.

Kadın kocasından izinsiz evden dışarı çıkamaz. Eğer çıkarsa eve dönünceye kadar yada tövbe edinceye kadar melekler o kadına lanet getirir.

Yukarıda ki görevleri Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Has’am kabilesinden bir kadına sorduğu soru üzerine bildirmiştir.

Bir başka hadiste ise kocanın hakkının büyüklüğünü anlayabiliriz;

”Eğer birine Allah’tan başkasına secde etmesini emredecek olsaydım, kocanın hanımı üzerinde ki hakkının büyüklüğünden dolayı kadının kocasına secde etmesini emrederdirm.”

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) belirttiği gibi, evlenen bir kadının üzerinde ki en büyük hak kocasının hakkıdır. Erkek için ise annesinin hakkı bütün hakların önünde gelir.

Erkek önce annesinin ve babasının sonra ise hanımının hakkını düşünmelidir. Annesini üzüp hanımın sevindiren bir kimsenin yüzü gülmez. Böyle yapanın hayatı sıkıntılı olur.  Ölümü de zor olur. Hesabını ise kolay kolay veremez.

Kadının Evin İçinde ki Hizmetleri

Saadet asrında başta Allah Resulu’nun hanımları olmak üzere, diğer sahabe hanımları evin iç işlerinde ki gerekli hizmetleri görmekle vakıflardı. Yemek yapmak, evin temizlik ve düzenini sağlamak, çocuklarla ilgilenmek, eve gelen misafirleri karşılayıp onlara güzel ikramlarda bulunmak kadının evin içinde ki görevlerinden bazılarıdır. Kadının ayrıca kocasının evinde ki eşyalarını ve malını da korumak ayrı bir görevdir.

Dinimizde Kadının Kocasına Karşı Görevleri ve Hadislerle Örnekler
Dinimizde Kadının Kocasına Karşı Görevleri ve Hadislerle Örnekler

Evlilikte Kadına Düşen Görevler

Evin iç işlerinden kadın sorumludur. Kadın gücünün yettiği ölçüde yemek yapmak, ekmek pişirmek, evin temizliği gibi önemli işleri yapmak kadının başlıca görevleri arasında dır.

Kadın şerefli bir aileden gelmiş olsa bile hatta itibarlı bir mesleği bile olsa, kocasının durumunun fakir olması ve hizmetçi tutmaya imkanı olmaması halinde kadın yine bu tür işleri yapmakla yükümlüdür.

Kadın hastalık, yaşlılık ve aşırı meşguliyetten ötürü evin hizmetlerini göremeyebilir. Bu durumda başka bir çıkar yol bulunmazsa yemek, temizlik gibi işleri geçici olarak erkek üstlenir. Buda erkeğin görevidir.

Bazen erkekler zaruri sebeplerden dolayı nafaka temininde, aciz kalabilir. Bu durumda kadının eğer imkanı varsa meşru dairede evin geçimine maddi ve manevi olarak yardım etmesi büyük sevap ve hayırlara fazilettir.

Atalarımızın ”Yuvayı dişi kuş yapar” sözü boşuna söylenmiş bir söz değildir.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (4 Yorum)

  çok güzel ve önemli bir konuya deginmişsiniz peki de ya kadının hakları kocaya o ne yapacak erkekler bu konuda maalesef çok zayıf benim evlenen bir çok arkadaşım var evlendikten sonra koca kadına karşı, degşiyor işte ya koca üzerinde kadının hakkı ve degeri nedir yada bunu nasıl anlarız**??? Erkegin kocanın karısına verdiği degeri nasıl anlarız.. Ya göstermiyorsa ? Ya Sevmiyorsa ? bunları nasıl anlarız bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız çok sevinirim

  Bunu anlamanın bir çok yolu vardır. Facebook’ta Merve Candaş diye eklerseniz beni size yardımcı olabilirim.
  buda facebook adresim : https://www.facebook.com/merve.candas.944

  Feyza Büyükçapar

  Kadının görevlerini kafanıza göremi yazdınız
  Bu kadar vazifeli oluşunun ayetle yada hadislerde desteği varmı
  Desteksiz atmışsınız

   Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanan İslam Kadın ve Toplum adlı eserin içerisinde yer almaktadır, biz burada kafadan uydurma hizmet vermiyoruz dini ve islami yayınlarda yayınlanan bilgileri aktarıyoruz. Kitabın adını yazdım, şüpheniz varsa yada bir sorununuz muhattabınız Diyanet Vakfı’dır. Bu makalede yazılan görev yada önerilere katılıp katılmayıp, uyup-uymamak tamamıyla sizin insiyatifinizidedir.

   http://www.kadinveaile.net Site Yönetimi.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?