Dinimizde Birden Fazla Kadınla Evlenmenin Hükmü Nedir ?

Merve - 26.08.17 tarihinde yayınlandı.

Dinimizde Birden Fazla Kadınla Evlenmenin Hükmü Nedir ?

Bilindiği üzere yüce dinimiz İSLAM’da birden fazla evlilik yapılması erkeklere helal kılınmıştır. Fakat Dinimizde Birden Fazla Kadınla Evlenmenin Hükmü Nedir ? Bu konuda ne biliyoruz. Birden fazla evlilik geri kalmışlıkmıdır. Sizlere bu konular hakkında yaptığımız araştırmalar sonucu elde ettiğimiz bilgileri biraz paylaşalım.

Öncelikle önemle bilinmelidir ki dinimizde eğer karı ve koca arasında ki hak yada aile oluşumunda ki temel haklar korunmazsa tek evlilik de yasaktır. Ancak bir zaruret olunca veya şartları korununca birde fazla evlilik serbesttir. İhtiyaç olmaz ve eğer aile içerisinde ki şartlar ile kadın ile koca arasında ki olması gereken evlilik hukuku korunmazsa birden fazla evlilik kesinlikle haramdır, zararlıdır. 

Bir erkeğin aynı anda nikahı altında bulundurabileceği kadın sayısı dörttür. Birden fazla evlilik dinimizin bir emri değil, şartlar ve ihtiyaçlar dahilinde erkeğe verilen iznidir. Dinimizde Birden Fazla Kadınla Evlenmenin Hükmü Nedir ? Bu hüküm tavsiye olarak değil tedavi olarak verilmiştir. Farz değil, mübahtır.

Dinimizde Birden Fazla Kadınla Evlenilmesine İzin Verilen Şartlar Nelerdir ?

İslam dininde çok eşlilik için oluşması gereken şartları aşağıda sıraladık;

 1. Öncelikle bilinmesi gerekir ki İslam dini ilk insan oğlunun yaratılışından kıyamete kadar gelecek bütün asırların ve nesillerin dinidir. Belirli bir zamanın yada mekanın değil, bütün zamanların ihtiyaçlarına hitap eder. Bazen dünya da öyle olaylar olur ki, öyle gelişmeler yaşanır ki bir felaketle birlerce insan ölüp gidebilmektedir.  Yada bir savaş bir neslin sonunu da getirebilmektedir. Geçmişte yaşanılan savaşlar da bu duruma bir örnektir.Dinimizde savaş erkeklere farzdır. Cepheye ilk gidecek olan erkeklerdir. Böyle bir durum oluşması durumunda nice yuvalar başsız, nice kadınlar kocasız kalabilir. Bir yuvanın kontrolü, geçimi ve himayesi için erkek mutlaka lazımdır. Savaşta kocaları şehit düşen bir çok kadın zaruri olarak bir himaye arar. Bu kadın hem nefsi hemde çocukları için evlenmek zorunda kalabilir. Yada bazı olumsuz şartlar onun kurtuluşu için evlilikle geçebilir. Kimi kadınlar ikinci eş olarak olsa da bu himayeye muhtaç kalabilmektedir. Bu gibi durumlar da yüce Allah erkeklere birden fazla kadınla evlenme yolunu açık tutmuş ki bu gibi durumlarda ki sıkıntılar helal bir şekilde giderilsin ve yuva içinde paylaşılsın.

  Yani buradan çıkaracağımız sonuç savaş sonunda eşini kaybeden çoluğuyla çocuğuyla ortada kalan bir kadını nikahsız himayeye almak günah iken; her hangi bir kötü niyet güdülmeden Allah rızası için bu kadına ikinci eş olarak nikah kıyıp maddi, manevi ihtiyaçlarını gidermek ve çocuklarını sahipsiz bırakmamak Allah’ın izni ile mümkündür. Sevaptır.

 2. Bazı erkekler şehvet yönünden çok güçlü ve aşırı isteklidirler. Koca böyle iken evlendiği kadın cinsi yönden soğuk ve isteksiz olabilir. Yada cinsel sorunları da olabilir. Öyle bir durumda koca evliliğin farkını fark  edemez bir duruma gelir. Bekarmış gibi gözü hep dışarıda, başka kadınlarda olur. Böyle bir erkeğin yapması gerekenler şunlardır;Birinci hanımı ile anlaşıp, kadının hakkını yemeden boşanmak ve yeni bir evlilik yapmak.

  İlk hanıma razı olup sabretmek, nefsi ile ciddi bir mücadeleye girerek harama bulaşmadan yaşamak ve bu zorlu imtihandan kurtulmak için ya kendinin yada hanımının ölümünü beklemek.

  Hanımının rızasıyla da ikinci bir evlilik yapmak ve her iki kadına da adaletli davranmak. Böylece gözünü haramdan, gönlünü de yabancı kadınlardan arındırmak.

  Erkeğin nefsi azıp şehveti galeyana geldikçe haram yollardan şehvetini teskin etmek, kaçamak yapmak, yalan söylemek, başkasının namusunu kirletmek, belki zor kullanıp can yakarak hedefine ulaşmak, değişik cinsi sapıklık yollarını denemek, her gün yeni yeni şeytanlıklar düşünüp insanlıktan çıkmak.

  En son yazdığımız paragrafta ki şıkka sahip bir erkeği kocanız olarak hayal edebilirmisiniz. Hiç kimse son şıkkı çare olarak görmez. Diğer üç şıkkın hepsi caizdir. Erkek hangisini dini için, ailesi için daha hayırlı görürse onu tercih edebilir. Yeter ki hanımının rızası ile edebini korusun ve haramlara bulaşmasın.

 3. Bazı kadınlar kısır olur. Bir türlü çocuk sahibi olamaz. Bu durumda çocuk hasretiyle yanan bir babanın neslinin devamı veya başka hedefleri için birinci hanımını boşamadan ikinci bir evlilik düşünmesi normaldir ve akla gelebilecek çarelerden biridir. Böyle bir durumda erkeği suçlayamayız.

Tek evliliği kanunlaştıran ülkelerde erkekler fiilen tek kadınla yetinmeyip yasak ve gizli ilişkiler kurmaktadır. Buda aile, toplum ve şahsın ahlakı üzerinde büyük yıkımlara sebep olabilmektedir.

Ayrıca dinimizde erkeğin birden fazla kadınla evlenmesinin hükmü adaletten geçmektedir. Adalette riayet edemeyecekler için birden fazla kadınla evlenmek helal değildir.

Çok Eşlilikte Kadının Tepkisi

Bazı kadınlar sevgilerine mağlup olup gayrete gelmekle kocalarının ikinci bir kadınla evli olmalarına müsaade etmemektedirler.  Bu ilk anda normal bir tepkidir. İslam dininde çok eşlilik yukarıda saydığımız sebeplerle helal kılınmıştır. Sizde bunun bilincinde olmanız gerekir. Dediğimiz gibi tepkiniz gayet normaldir. Hatta takdir bile toplayabilir. Fakat bir zaruret anında kocası bunu yapmaya mecbur kalırsa dinimiz buna izin vermektedir. Yüce Allah’ın izin verdiği bir işe müslüman kadının nefsi bir heyecanla karşı çıkması doğru değildir.

Çok eşlilik bir emir veya tavsiye değildir.  İzin ve ruhsattır. Gün gelir lazım olur. Bu iznin hikmetini bilmeyenler veya kendi örf ve adetine göre düşünenler ona karşı tavır içine girmektedirler. Bu konuda hem kadın hemde koca dikkatli olmalıdır.

Bazı kocalar hanımını ikinci evlilikle kesinlikle korkutmamalıdır. Bazen şaka olarak ta olsa ciddi olarak kadını üzen bir konudur. Bu da doğru değildir.  Sırf zevkine ikinci bir eş isteyenler kesinlikle kınanmıştır, bunlara dinimizde izin yoktur. Dinin hükümleri yeterince yerine getirilirse herkese rahmet olur. Huzur olur. Yoksa zaten hayat baştan sonra kadar iki eş içinde koca içinde zahmet ve eziyet olur.

Kadın Neden İki Kocalı Olamaz ?

Yüce yaratıcımız Allah kadın ve erkeği farklı yaratmıştır. Hayatta da kadın ve erkeğe farklı roller vermiştir. Bunların en önemlisi kadının çocuk yapma özelliğidir. Aile ve toplum için soyun tespit edilebilmesi ve çocuğun kime ait olduğunun bilinmesi aile bağı için gereklidir.

Eğer kadına aynı anda birden fazla erkekle evlilik izni verilseydi soy tespit edilemezdi. Çocuğun kime ait olduğu bilinmez, aile diye bir kavram kalmaz, bütün düğümler çözülür, bağlar kopar, yuvalar dağılır ve toplum için bir felaket olurdu. Ayrıca kadının ev ve aile içinde ki rolü birden fazla erkek arasında bölünmeye müsait değildir. Bunun için bir kadının aynı anda iki erkek ile evli olması yasaklanmıştır.

Son olarak eğer erkek nikahı altında ki kadını korumuyor ve aksine diliyle, eliyle ve hareketleri ile ona zulüm ediyorsa, kadın ölene kadar bu adamın kahrını çekmek zorunda değildir. Önce ıslahına ve tedavisine çalışılır. Adam ıslah olmaz ve kadınında dayanacak gücü kalmaz ise kadın boşanma hakkına sahiptir. Çünkü Allah ne sebeple olursa olsun eşler arasında zulüm yapılmasına kesinlikle izin vermemektedir.

Dinimizde Birden Fazla Kadınla Evlenmenin Hükmü Nedir ?  Bugünkü makalemiz de sizlere bu konu ile ilgili detaylıca bilgi verdiğimizi düşünüyoruz.  Unutulmamalıdır ki evlilik aile olmak içindir. Eşlerin arasında ki uyum her şeyin üstesinden gelmektedir. Hiç bir zaman tek taraflı düşünmeyin ve  aşağıda yer alan daha önce yazmış olduğumuz araştırmalarımıza da göz atarak bilgi sahibi olun.

Evlilik ve Aile Hayatı

Aile Hayatında Liderlik Yapılan Durumlar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?