Reklam Alanı

D Vitamini ve İnsan için Önemi

Özgür - 18.02.17 tarihinde yayınlandı.

D Vitamini ve İnsan İçin Önemi

D Vitamini ve İnsan için Önemi; İnsan vücudu için ihtiyacı olan gerekli vitaminleri alamazsa kendisini yorgun, bitkin ve halsiz hisseder. Bağışıklık sisteminde oluşabilecek güçsüzlükler, insanı hastalıklara karşı daha da savunmasız hale getirir.
Tüketilen besinlerle özellikle de taze sebze ve meyvelerle günlük vitamin ihtiyacı karşılanır. Bu gıdalardaki vitaminler; yanlış pişirme, yanlış muhafaza etmekle kaybolur. Vitamin kayıplarının önüne geçmek için besinler uzun süre pişirilmemeli, pişirildikten sonra da dikten sonra fazla bekletilmeden tüketmeliyiz.
Besinlerde bulunan doğal vitaminlere ilaveten bazı vitaminler laboratuar ortamında üretilmektedir. Fakat doğal vitaminler her bu yapay vitaminlerden üstündür.
D vitamini faydaları
Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin kuvvetlenmesini sağlayan D vitamini, kemik ve diş gelişimi üzerinde de çok etkilidir. Özellikle bebekler ve büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini çok önem arz eder. Sindirim sistemine iyi gelerek bağırsakların çalışmasını düzenler. Kaslar, cilde çok iyi gelir, ayrıca pankreas için de sayılamayacak kadar çok yararlıdır. Tiroit fonksiyonları düzenleyerek kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Ayrıca, sinir sistemi, bağışıklık ile bazı hormonların düzenlenmesinde görevleri bulunmaktadır.

d vitamini ve insan için önemi
D vitamini için hangi besinler tüketilmelidir?

Yumurta sarısı, balık, balık yağı, et, tereyağı, bazı sebzeler ve karaciğer D vitamini açısından zengin besin kaynaklarıdır.
D vitaminin eksikliği hangi hastalıklara yol açmaktadır?
Çocuklarda raşitizme, yetişkinlerde osteomalaziye neden olur. D vitamini eksikliği, kemik ve kas güçsüzlüğüne sebep olmaktadır. Çocukluk çağında bu vitaminin eksikliğine çok daha kolay tanı konur. Çocuklarda; raşitizm, dişlerin geç çıkması, kemiklerde gelişim bozukluğuna,yetişkinlerde ise kemik yumuşamasına, huzursuzluğa, diş çürümesine ve uyku bozukluğuna neden olur.

Yapay D vitaminini almak sağlığı zararlı mıdır?

D vitamini kesinlikle doktor kontrolünde alınmalıdır. Bu vitaminin eksikliğinde genellikle iğne tedavisi önerilmektedir. Tabii kişinin yaşı, yaşam tarzı ve güneş ışınından ne derece faydalandığı tedavi için önemlidir. Ayrıca vücutta fazla miktarda D vitamini olması da zararlıdır. Bebeklerde zihinsel ve fiziksel geriliğe, çocuklarda kısa boylu olmaya neden olur. Fazla miktarda D vitamini almak bulantıya ve ishale sebep olur. Kılcal damarlarda deformasyona neden olarak kişiyi ölüme bile götürür.

Yorumlar (5 Yorum)

    D vitamini geçen günlerde epey kötülemişlerdi ama bu yazında okuduğum kadarıyla Gerekli ve uygulanması basit yazı için tesekkürler

    Yıllardır de vitamini eksik bende yazınız için teşekkürler çok eğitici

    Balık zaten d vitamini kaynağı çok severek tüketiyorum zaten son zamanları bu sıralar emeğinize sağlık güzel paylaşım

    Bütün Vitaminler Insan Sağlığı İçin Önemlidir, D Vitaminide Dahil.. Güzel Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederiz.. https://kadinveaile.net Ailesi Sizler İçin Var..

    Müthiş harika bilgiler özgür Bey elinize emeginize kaleminize sağlık derhal uygulayacak ve sosyal medyada paylasacagim😉😊Teşekkürler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?