Reklam Alanı

Çocuklarda Uyku Sorununu Çözme Yolları

Özgür - 19.02.18 tarihinde yayınlandı.

Bebekler, çocuklar, ergenler… Hepsinde zaman zaman uyku problemleri yaşanabilir. Her beş çocuktan birinin bu durumu yaşamasının normal olduğunu söyleyenler çocuk psikolojisi dalında uzman olan kişiler ve çocukların uyku sorunları için erken teşhisin sorunu büyütmeyeceğini ifade ediyorlar. Çocuklarda Uyku Sorununu Çözme Yolları.

Stres Baş Nedendir

Bebekler uyuyarak büyürler sözü sağlıklı bir gelişimi anlatır. Üç yaşına kadar olan çocuklarda gündüz uykuları gayet normaldir, sonrasında çocuğun uykuya olan ihtiyacı giderek azalır. Yaşama düzeninin bozulması, ailede yaşanan stresler ise çocukların uyku düzenlerinin bozulmasının başlıca nedenidir. Çocuğumun uyku problemi var diyorsanız öncelikle bu nedeni düşünün. Bunun yanında solunum sıkıntısı ve alerji gibi tıbbi sorunlar da nedenler arasında sayılmaktadır. Uykuya bir türlü geçemeyen bebeklerin bile kendince bir sıkıntıları var demektir, evde bağırıp çağıran birisini onlar hemen hissederler.

Çocuklarda Uyku Terörü

Gece terörü veya uyku terörü olarak adlandırılan durum çocukların uykudan ağlayarak gözünü açması ve kalkıp oturmasıdır. Siz uyanmış zannedersiniz ama o aslında uyumaktadır. Uyandırmaya kalkmayın, geri yatırın, uymaya devam eder, sabah olanları da hatırlamaz. Uyurgezerlik ise seyrek görülür, çocuğun bu durumu başlamadan yarım saat kadar önce uyandırıp sonra yeniden uyumasını sağlarsanız atakları zamanla yok edebilirsiniz.

Çocuklarda Uyku Sorununu Çözme Yolları

Çocuklarda Uyku Sorununu Çözme Yolları

Çocuklarda Kaliteli Uykuyu Sağlayabilmek

Büyümede ve zihinsel gelişimin sağlanmasında çok önemli bir faktör olan uykunun bebeklerde ve çocuklarda kaliteli bir şekilde sağlanabilmesi için aslında her ebeveynin bildiği ve yapmaya çalıştığı yöntemler vardır;

  • Bebekleri sallamaya alıştırmadan uyutmaya çalışın. Böyle uyarıcılar kullanmayın.
  • Uyuduktan sonra yerini değiştirmeyin.
  • İstiyorsa sevdiği bir nesne ile beraber uyuyabilir ki konunun burasında sevimli ayıcıklar ve tavşancıklar devreye girer.
  • Düzenli uyku saati olması çok önemlidir. Bu konuda kararlı olun ve taviz vermeyin.
  • Uyumadan önce çocuklarınıza asla korku filmi ve bebeklerinize de şiddet dolu çizgi filmler seyrettirmeyin. Uyku öncesi beraber yaşanacak aile ortamları ona ilaç gibi gelecektir.
  • Çok sıcak ortamlar da faydalı değildir. Yatağın kenarına asla elektrik sobası türü cihazlar koymayın. Çocuğun uyku problemi nasıl çözülür sorusunun temel çözümleri bunlardır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?