Reklam Alanı

Çocuklar için Baba Dostluğunun Önemi

Özgür - 05.04.17 tarihinde yayınlandı.

Çocuklar için Baba Dostluğunun Önemi

Çocuklar için Baba Dostluğunun Önemi; Erkek ve kız çocuklar babalarının yanında olabilmeyi, babalarının kendilerinden hoşlanmasını sağlayabilecek ve mümkün oldukça onunla oyunlar oynayacak fırsatlar çıkmasını isterler. Fakat ne yazık ki baba eve döndüğünde koltuğuna yayılıp gazete okumayı arzu etmektedir. Baba kendi dostluğunun ne kadar değerli olduğunu anlarsa buna göre akla yakın bir gayret gösterebilir. Akla yakın diyorum çünkü vicdanlı bir anne veya baba kendisini dayanabileceğinden daha fazla zorlamamalıdır. On beş dakika neşeli neşeli oynadıktan sonra, “Artık ben gazetemi okuyacağım” demek bütün günü hiddetle hayvanat bahçesinde geçirmekten daha faydalıdır.
Bazen baba, oğlunun kusursuz olması için fazla heveslenir ve bu da ikisinin bir arada hoş vakit geçirmesine engel olur. Oğlunun atlet olmasını isteyen bir baba onu çok erken bir yaşta top oynamaya götürür. Tabii topu atan veya yakalamaya çalışan çocuğun her hareketi hatalıdır. Baba dostça bir tavırla da tenkit etse çocuk için için rahatsız olur. Bu eğlenceli bir oyun değildir. Çocuk babasının gözünde de, kendi gözünde de işe yaramadığı hissine kapılır. Bir erkek çocuk kendisinden emin ve dış âlemle dostsa, zamanı gelince sporla da ilgilenir. Babasının onu takdir etmesi, ona bu oyunu öğretmeye çalışmasından çok daha faydalıdır. Top oynamak eğer oğlunun fikriyse ve bu bir oyun olacaksa, uygundur.

Çocuklar için Baba Dostluğunun Önemi

Çocuklar için Baba Dostluğunun Önemi

Bir Kız Çocuğunun da Dost Bir Babaya İhtiyacı Vardır

Bir erkek çocuğunun kendisine örnek alacağı bir babaya ihtiyacı olduğu kolaylıkla görülmektedir. Fakat birçok insan dost bir babanın bir kız çocuğunun gelişmesinde değişik fakat aynı derecede önemli bir rol oynadığını anlayamaz. Kız çocuğu kendisine örnek olarak babasını almaz ama babası kendisini takdir ettiği zaman çocuk bir kız olarak kendi kendine güvenmeye başlar. Ben babanın yapabileceği küçük şeyleri, meselâ kızının elbisesini, saçını veya yaptığı kurabiyeleri beğenmesini kastediyorum. Kız daha büyüyünce baba onun fikirleriyle ilgilendiğini gösterir ve kızma bazı kendi fikirlerini açıklar. Daha sonra kızının erkek arkadaşları olunca babanın onları hoş karşılaması çok önemlidir. İçinden o erkeklerin kızına lâyık olmadığını düşünse bile…
Kız, babasının erkeklere has niteliklerini öğrenmekle, yarısını erkeklerin teşkil ettiği bir dünya için kendisini hazırlamaktadır. Kız, çocukluğu boyunca babasıyla olan ilişkisinin büyük etkisinde kalır. Bu da kızın erkek çocuklarla ve daha sonra erkeklerle kurduğu dostluklara, ve sonunda âşık olduğu insanın tipine ve evlilik hayatına kadar her şeyi şiddetle etkiler.

Biraz Gürültü Eğlence Uzun Süre, Yararını Gösterir:

Babaların çoğu çocuklarıyla gürültülü oyunlara kalkışmayı severler. Çocukların çoğu da bunu severler. Fakat çocuklar bu yüzden çabucak heyecanlanırlar ve bazen bu kâbuslara yol açar. 2, 3 ve 4 yaşlarında çocukların sevgi, nefret ve korku hislerinin kolaylıkla kontrolünü kaybedeceğini hatırlamak yerinde olur. Küçük bir çocuk gerçekle oyunu birbirinden iyice ayıramaz. Onlar için bir ayı veya güreşçi taklidi yapan babaları, çocuklara o anda gerçek bir ayı veya güreşçi gibi gözükebilir. Bu da küçük bir çocuğun dayanamayacağı bir durumdur. Onun için gürültülü oyunlar hafif, iyi niyetli ve kısa süreli olmalıdır. Çocuk daha fazlasını istese bile bunu kısa kesmelidir. Daha da önemlisi bu bir savaş taklidi veya kovalama taklidi olmamalıdır. Basit akrobasi hareketleri yeter. Çocuk heyecanlanırsa ne olursa olsun oyunu kesin.

Baba Hafif Şakalar Yapmalıdır:

Genel olarak erkekler kadınlara inatla daha haşin yaratıklardır. Medeni hayatta bu hislerini kontrol etmek zorundadırlar. Bir erkek bir ahbabına veya iş arkadaşına kızdığı zaman ona vuramaz ya da kendisine hakaret edemez. Fakat kurallara göre biraz şaka yapması mümkündür. Onun için erkekler şakacı olmayı öğrenirler. Bir baba oğluna hafifçe sinirlenirse bunu bir şakayla geçiştirmeye çalışabilir. Bir çocuk kendisine gülündüğü zaman utanır ve şakaya nasıl karşılık vereceğini de bilmez. Küçük çocuklar için böyle şakalar çok ağır olur.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?