Reklam Alanı

Cima Nedir, Cinsel İlişkide Rahmet, Zina Yapmanın Bedeli

HbY - 09.04.17 tarihinde yayınlandı.

Kadın ile erkeğin arasında geçen cinsel ilişkiye dinimizde Cima denmektedir. Bu başlıkta size Cima Nedir, Cinsel İlişkide Rahmet ve Zina Yapmanın Bedeli hakkında bir çok bilgi vereceğim ama bir önceki  Cinsel Hayat Nedir, İslamiyette Cinsel Hayatın Önemi başlıklı makalemizde bu konuya yeterince değinmiştik. Ona da bir göz atmanızda fayda vardır.

Cima Nedir?

Cimâ diye yazılan cimanın anlamı dediğimiz gibi kadın ile erkek arasında olan cinsel birleşmenin adıdır. 

Nikahlı olarak yapılan cinsel birleşmeye ”Cima” denir. Nikahsız olarak yapılana da ”zina” denir. Zina kesinlikle haramdır. Günahının boyutu büyüktür.

Cinsel İlişkideki Rahmet

Cinsel ilişkide ki rahmet yani  cimâdan asıl maksat nefsi teskin etmek ve nesli çoğaltmaktır. İçindeki zevk ise bu maksatların temini için verilmiş ilahi bir lütuftur. Edeplerini gözeterek cimada bulunan eşler bununla nafile ibadet sevabı kazanırlar. Bir mümin, haram ilişkiler yerine nikahla helali tercih ettiği için sevap kazanır. Kendi nefsi gibi eşinin nefsini de helal yoldan teskin, tatmin ve memnun ettiği için yine sevap kazanır.

Cima Nedir, Cinsel İlişkide Rahmet, Zina Yapmanın Bedeli
Cima Nedir, Cinsel İlişkide Rahmet, Zina Yapmanın Bedeli

Bir erkeğin hanımının karnını Allah rızası için doyurması kendisine sadaka sevabı getirdiği gibi onun gönlünü sevgi ile doldurması, cinsel ihtiyaçlarını gidermesi, nefsini rahatlatması ve onu haramdan koruması da sadaka yerine geçmektedir. Sevap kazandırır. Sevgide su gibi bir ihtiyaçtır. Onu Allah için alıp verenlerden edebince sevenlerden Allah razı olur.

Helal yoldan yapılan cinsel ilişkiden yüce Allah razıdır. Cima ilahi kanuna uymaktır. Fıtratının ihtiyacı olan bir işi yüce Allah’ın izniyle yapmaktır. Verilen nimeti edeple kullanarak fiilen şükretmektir. Cimada insanın vicdanı helal bir iş yapmanın huzuru içindedir. Cima gönlü rahatlatır., yüzü parlatır. Helal sınırları içinde iş yapan mümin rahmet altındadır. Bu hal içinde kuldan mülkün sahibi Allah razıdır. Melekler ve müminlerde ona duacıdır.

Ayrıca cimadan hasıl olan bir çocuk küçük yaşta vefat etse, anne babasına ahirette şefaat eder. Büyüyüp salih amel yapsa ve anne babasına hayır dua etse onlara sevap kazandırır. Bütün bunların ilk sebebi iyi niyetle helalinden yapılan cimadır.

Zina Yapmanın Bedeli

Zina evli olan kadın ile erkeğin eşleri dışında başka biriyle cimada bulunması, cinsel ilişkiye girmesidir. Bekarlar içinde durum geçerlidir. Kısaca zina evlilik dışı her cinsel birleşme, cima da bulunma işlemidir. Dinimizce tamamiyle yasak olan zina’nın bedelide ağırdır.

Allah korusun zina, şirkten sonra yer yüzünde işlenmiş en büyük günah ve zulümdür. En çirkin işlerin başında gelir. Zina yapmak; İnsanı öldürmekten daha çok kötü bir cinayet gibidir. Allah’ın gazabını çeker insan. Zina edenin üzerine zulmet iner. Zina edene  bütün alem lanet eder. Zina kalbi daraltır ve yüzü karartır. Zinanın hayali bile zarardır. İşte nikah, böyle kötü bir işi hayra, rahmete ve ibadete çevirmektir.

 

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?