Büyü Nedir ? Büyücü Kimlere Denir ?

HbY - 04.06.17 tarihinde yayınlandı.

Büyü  Nedir ?  Büyü ; din dışı dua ve hareketler ile ruh üzerinde tesir yapmaktır. Buna aynı zamanda sihir de denir.

Büyücü Kimlere Denir ? Bir insanı istenilen şeyi yapmaya saik olan gizli kuvvet tabiata aykırı haller vücuda giren acayip tesirler demektir. Bunları yapanlara da büyücü denir. Yani büyü yapanlara büyücü denir.

Önceleri ilkel toplumlarda rastlanılan büyücülük  Orta Çağ Avrupasını sarmış hatta günümüze kadar ileri toplumlar da da çok sık rastlanan bir yöntem haline gelmiştir.

Büyü çocuk, mal, mülk, iyi mahsul elde etmek, zararlı etkileri ve tehlikeleri uzaklaştırmak, insanlara iyilik veya kötülük etmek, Allah dışında ki varlıklara itaat edip ruhu ele geçirmek gibi dünyevi ve ruhsal şeyleri hedef tutarak yapılır.

Büyücü Kimlere Denir ?

Saygı değer merhum M.Halit BAYRI ”istanbul folkloru” adlı eserinde bizlere büyücülükle ilgili şu bilgileri aktarmıştır;

Evine bağlı olmayan kocayı karısına bağlamak için , karısına ve çocuklarına karşı sert davranan erkeği yumuşatmak için, bir kadını bir erkeğe veya bir erkeği bir kadına sevdirmek ve ısındırmak için, gurbete giden bir kimsenin geri dönmesini sağlamak için , kaybolan eşyayı bulmak için, düşmanı yenmek için, kısmet çözmek için, bir kimseyi başka birinden soğutmak ve ayırmak gibi hususlarda hemen daima başvurulan araçlardan biri, belki de en ehemmiyetlisi büyü idi. Bu nedenle İstanbul’da büyücülük bir meslek haline gelmiş, büyücülükle uğraşanlar zaten cahil olan bir halkın bilinmeyen kuvvetlerden ve inançlardan medet ummasından faydalanıp bunu bir çıkar haline getirip para kazanma yöntemi olarak kullanmıştır. Bunun dışında ayrıca toplum içerisinde büyücüler zamanla saygı da görmüş cemiyetler içerisinde bir lüzumlu unsurmuş gibi yüksek mevkilere çıkartılmıştır.

Büyü Nedir ? Büyücü Kimlere Denir ?
Büyü Nedir ? Büyücü Kimlere Denir ?

Büyü eskiden kötü bir duruma düşen bir kimseyi güçlüklerden kurtaran bir kuvvet safdil  halkın inandığı değer verdiği, her başı sıkıldığı zaman yardım beklediği bir deva, büyücüler ise bu devayı hazırlayan  ve o vesile ile kendilerine ümit bağlayanları bir asılsız teselli ile aldatan, avutan ve oyalayan açık göz kişilerdi.

Bununla beraber halk daima büyüden korkardı ve hala günümüzde de korkmaktadır. Büyülenmek ve büyüye uğramak en büyük felaket demektir insan oğlu için. Hatta büyüye inanmak ve büyü yapanın yolundan gitmek dinimizde günah ve yasak olmasına rağmen binlerce insanı bu yolla kandırmak çok basit bir hal almıştır. Bunun için zorda olmadıkça ve çok mecbur kalmadıkça büyücünün evine gitmek ve  büyü yapanla temas halinde bulunmanın bizlere ne kadar zarar vereceğini tahmin etmemiz gerekir.  Büyücülerle oturulmaz, büyücülerin evine çocuklar götürülmez. Lütfen bu noktalara dikkat edin. Bu uyarılar dışında ise büyüye uğrayanların büyüleri tesirsiz bir hale getirmek için tatbik ettikleri bazı çareler de vardır ki bunlarla büyülerin bozulacağına inanılır.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?