Reklam Alanı

Boğaz Ağrısına Hangi Bitki Çayları İyi Gelir?

Özgür - 06.12.18 tarihinde yayınlandı.

Boğaz Ağrısına Hangi Bitki Çayları İyi Gelir?

Sabah kalktığınızda boğazınızda ciddi bir ağrı ile uyanabilirsiniz. Bunun nedeni bakteriyel ve viral enfeksiyonlar olabilmekle birlikte soğuk algınlığı da olabilir. Kızaran, şişen ve zamanla tahriş olan boğazınız yemek yemeyi ve konuşmayı zorlaştıran ağrılara neden olabilir. Boğaz ağrınız her nedenden olursa olsun tam bu ağrı zamanında bitki çayları kurtarıcınız olabilir. Bitki çayları rahatlamanızı ve hastalıklarınızın hafiflemesini sağlayacaktır. Peki Boğaz Ağrısına Hangi Bitki Çayları İyi Gelir?

Boğaz ağrısı ve Bitki Çayları

Bitki çayları aynı zamanda varsa öksürüğünüzü de azaltarak boğazınızın daha da tahriş olmasını engeller. Bitkilerle hazırlanan çay ve ağız gargaraları sayesinde Boğaz ağrısını geçirmenize yardımcı olur.

İlk önce kullandığınız bitki çayı boğaz çeperi üzerindeki mukozaya benzer bir tabaka oluşmasını sağlayarak öksürük nedeni ile boğazınızın daha fazla tahriş olmasını engeller. Daha sonra da boğazda oluşan iltihaplanmayı hafifleterek ve bağışıklık sistemini güçlendirerek daha çabuk iyileşmenize etki sağlayabilir. Boğaz Ağrısına Hangi Bitki Çayları İyi Gelir? Sorusunun cevabı tam burada saklıdır.

Boğaz Ağrısına Hangi Bitki Çayları İyi Gelir?

Boğaz ağrısı çektiğiniz günlerde aklınıza ilk gelen soru Boğaz Ağrısına Hangi Bitki Çayları İyi Gelir? Olacaktır. Ağrınızı hafifletmek ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmek için birçok bitki vardır. Bunlardan en bilinenleri;

İbrahim saraçoğlu‘na göre;

Boğaz Ağrısına Hangi Bitki Çayları İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Hangi Bitki Çayları İyi Gelir?

  • Ihlamur Çayı
    Dünya ülkelerinde halk arasında yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıklar için kullanılan ıhlamur, Tilia olarak bilinende Ihlamur ağacından elde edilmektedir. Güçlü ve yumuşak kokulu çiçekleri vardır. Çiçeklerinde bulunan yağı sayesinde aromatik bir koku ve tadı vardır. Terlemeyi teşvik ettiği için öksürüğü hafifleterek boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.
  • Adaçayı
    Soğuk algınlığı deyince akla ilk gelen aylardan birisi de adaçayıdır. Adaçayı boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelmektedir. Anti mikrobiyal ve anti inflamatuar özellikleri ile boğazdaki iltihaplanmayı azaltma etkisi vardır. Adaçayına birkaç damla limon ekleyerek C vitamini desteği de sağlayabilirsiniz.
  • Meyan Kökü Çayı
    Meyan kökü, Boğaz ağrısı için kullanılan en eski bitkiler arasındadır. Sadece boğaz enfeksiyonlarında değil ağız içi yaralarda, alerji ve viral enfeksiyonlarda da etkili bir bitkidir. Özellikle balgam söktürücü olarak kullanılmaktadır. Normal şekere göre elli kat daha tatlı olan glisirizin ile flavon, sponin ve kumarin adı verilen maddeleri; tadı acı uçucu yağla, nişasta ve yapışkan sıvı bitkisi içermektedir.

 

 

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?