Reklam Alanı

Boğaz Ağrısı ve Öksürük Nasıl Geçer?

Özgür - 27.11.18 tarihinde yayınlandı.

Boğaz Ağrısı ve Öksürük Nasıl Geçer?

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte boğaz ağrısı ve öksürük nasıl geçer? Sorusu da sık bir şekilde dillendirilmektedir. Özellikle soğuk algınlığına bağlı olarak boğaz ağrısıyla birlikte öksürük rahatsızlığının da geliştiği bilinmektedir. Bu kapsamda pek çok farklı önlem, teknik ve yöntemin boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi geldiğini söylemek mümkün olmaktadır. İşte boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelen öneriler:

  • Her türlü kirli ve tozlu ortamlardan uzak durun
  • Dengeli beslenmeye dikkat edin
  • Özellikle C vitamini alınımına önem gösterin
  • Uyku sürelerinizi iyi ayarlayın
  • Bol sıvı tüketin
  • Sigara ve türevlerinden uzak durun

Boğaz ağrısı ve öksürük tedavisi söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkabilmektedir. Bu seçenekler arasında doğal tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Boğaz ağrısı ve öksürük için evde çözüm önerileri

Kendimizin ya da sevdiklerimizin boğaz ağrısı sorunu başladığında boğaz ağrısı ve öksürük nasıl geçer sorusu dillendirilmektedir. Bu noktada pek çok bitkinin söz konusu bu rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir.

Boğaz Ağrısı ve Öksürük Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı ve Öksürük Nasıl Geçer?

Adaçayı boğaz ağrısı ile öksürüğe iyi gelir;

Adaçayı, tedavi edici özelliği nedeniyle eskiden beri kullanılan bir bitkidir. Bu doğrultuda adaçayının kaynamış suyla içilmesi makbuldür. Yaklaşık olarak bir buçuk bardan içme suyunu bir tencerede kaynatarak işe başlayın. Su kaynadıktan sonra içerisine bir yemek kaşığı kadar adaçayını atın. Yaklaşık olarak 5 dakika boyunca bekleyin. Tatlandırma için bal kullanmanızı öneririz.

Papatya çayı göğsü yumuşatır;

Papatya çayı içerek boğaz ağrınızı ve öksürük sorununu hafifletmeniz mümkündür. Bir bardak kadar suyu bir tencerede kaynatın. Kaynamış suyu ocaktan alın. İçerisine 2 tatlı kaşığı kadar papatya koyun. Birkaç dakika süre bekledikten sonra çayınızı içebilirsiniz.

Meyan kökü çayı boğaz ağrısını hafifletir;

Meyan kökü de tıpkı diğer bitkiler gibi çay gibi içilerek tüketilebilinir. Bunun için bir bardak kaynamış suyun içerisine yaklaşık olarak 3 tatlı kaşığı kadar meyan kökü koymanız yeterlidir. Tatlandırmak için tarçın ve bal kullanırsanız mükemmel olur.

Boğaz ağrısı ve öksürük nasıl geçer sorusu kapsamında yer alan önerilerimiz yukarıda sıralanmaktadır. Ayrıca vücut direncimizin arttırılması için bol sebze ve meyve tüketmek söz konusu rahatsızlıklara iyi gelmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?