Reklam Alanı

Bıngıldak Nedir? Bıngıldak Ne Zaman Kapanmalıdır?

HbY - 15.10.18 tarihinde yayınlandı.

Bıngıldak Nedir? Bıngıldak Ne Zaman Kapanmalıdır?

Bıngıldak her zaman sevimli bir kelime olmuştur. Annenin doğum yoluna uygun olarak bebeğin kafasının şekil almasını sağlayan, böylece her iki taraf için de doğumu kolaylaştıran, kemiklerin arasındaki yumuşak bağ dokularına bıngıldak adı verilir. Genellikle bebeklerin kafalarında beş altı bıngıldak vardır ama doğum sırasında beşi kapanır ve sizin dokunmaya korktuğunuz o bir tanesi kafanın üstünde kalır. Ama bilinenin aksine bıngıldaklar oldukça sağlamdır. Üstü ve altı yağ dokusu ile kaplıdır, bu yüzden yumuşaklık hissi uyandırır. Bıngıldak nerede diye bakılan ve baktıkça gülümsenen bölüm ön bıngıldak olarak bilinendir. Siz değerli üyelerimize bu yazımızda kadinveaile.net olarak Bıngıldak Nedir? Bıngıldak Ne Zaman Kapanmalıdır? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

Bıngıldak Nedir?

Bıngıldak bebeklerin doğumdan önce kafa tasında oluşan, kafa tasının kemikleşmeden önce ki birleşme yerinde bulunan yumuşak kıkırdaksı bir yapıdır. El ile dokunulduğunda oynar gibi hareket eden bir yapıya sahiptir ve özellikle yeni doğan bebeklerde çok dikkat edilmesi gerekilen bir bölgedir. Çocuk gelişiminin en hassas yerlerinden biridir.

Bıngıldak Kapanmazsa?

Yaklaşık 3-4 cm. arasında bir genişliği vardır. Bu, zaten doğumdan sonra kalan en büyük bıngıldaktır ve zaman geçtikçe kendiliğinden kapanacaktır. (Yaklaşık 2 yaş civarında bu gerçekleşir ama her bebeğe göre bu zamanın farklılık göstereceğini hatırlatmak isteriz.) Erken veya geç kapanması bir takım sorunlara işaret edebilir. Bu şüphelerinizi doktorla paylaşmanız en iyi çözümdür.

Bıngıldak Erken Kapanması Nelere Yol Açar?

Erken bıngıldak kapanması “kraniyosinostozis” adı ile tıpta bilinir ve cerrahi müdahaleler ile sorun çözülür. Kafa kemiklerinin uygunsuz kaynaması anlamına gelen bu durumda kemikler ameliyatla yeniden şekillendirilecektir. Büyük ve geç kapanan bıngıldaklar ise down sendromu veya raşirizm ile tiroid hormonu eksikliği ve akondroplozi (kıkırdak sorunları) belirtisi olabilir. Çökük bıngıldaklar bebekte su eksikliğini, şiş bıngıldaklar ise kafa içi basıncının arttığını (beyinde su toplanması veya menenjit) gösterir ki her durumda bebeğin hayatı için çok önemlidir. Bu yüzden şüphelerinizi doktorunuza anlatın. Bunlar bebeğin bıngıldağı nerede diye sormaktan daha önemlidir.

Bıngıldak Nedir? Bıngıldak Ne Zaman Kapanmalıdır?

Bıngıldak Nedir? Bıngıldak Ne Zaman Kapanmalıdır?

 Düşündüğünüzden Sağlamdır

Bebeği yıkarken bıngıldağı yıkamamak, o bölgedeki saçları taramamak veya aman dokunmayalım, içine çöker, beyni hasar görür diye düşünmek gereksizdir. Bıngıldağın yapısı düşündüğünüzden daha sağlamdır. Bebeklerin saçı ne zaman kesilir sorusuyla da alakası yoktur. Bir yaşından sonra gerekiyorsa kesersiniz. Çocuğunuzu büyütürken fazla endişeli olmayın. İhtimam göstermek muhakkak gereklidir fakat insan vücudunun bebek boyutunda olsa bile aslında dayanıklı olduğunu sık sık hatırlayın. Üşüyor diye kat kat giydirdiğiniz çocuğunuz çoğu zaman sıcaktan bunalıp ağlıyor.

Siz değerli üyelerimize bu yazımızda Bıngıldak Nedir? Bıngıldak Ne Zaman Kapanmalıdır? başlığı altında bilgiler aktardık. Lütfen her hangi bir sorun ile karşılaştığınızda en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

 

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?