Benler Cilt Kanserinin Habercisi

Özgür - 19.08.17 tarihinde yayınlandı.

Benler Cilt Kanserinin Habercisi

Benler Cilt Kanserinin Habercisi: Bazı çeşitli ben oluşumları da yine hayat boyunca çeşitli sorunlar oluşturmazken, kanser yapma eğilimi bulunan çeşitli tip benlerden de söz etmemiz mümkün olabilmektedir. Çeşitli benlerde yine ‘malign melanom’ oluşabilir. Malign melanom %70 oranlarında normal deriden kaynaklı olabiliyorken, %30 oranlarında da mevcut olan benin kısa vakti içerisinde uğramakta olduğu değişiklikler sonucunda meydana gelir. Bu unsurda değişimlerin önceden fark edilebilmesi oldukça önem arz etmektedir. Benlerin ömürleri yine 50 senedir. Birçok bazı klinik görünümleri de bulunabilen çeşitli benlerin zamanla meydana çıkabilen değişimlerinin insanları oldukça korkuttuğunu aktaran uzmanlar bu değişimlerin de fizyolojik olduklarını ve yine insanların kısa zaman dilimlerinde oldukça hızlı bir şekilde oluşmakta olan değişimlere karşı da dikkatli olmalarını öneriyor. Dr. Özgüroğlu, güneşe yine maruz kalındığı durumlarda, ergenlik döneminde, gebelik ve çeşitli doğum kontrol haplarının da kullanılabildiği zamanlarda, sayının yükselmesi, büyüme, çeşitli renklerde de bazı farklılaşmalar benzeri değişimlerin görülebileceğini ve yine bunların da korkulmaması gerekmekte olan bazı değişimler olduğunu belirtmektedir.

Benler Cilt Kanserinin Habercisi

Benler Cilt Kanserinin Habercisi

Hangi Benle Melanom Riski Taşıyor?

Kanser olma eğilimi bulunan benler yine ikiye ayrılmaktadır. Birisi atipik tipler ve diğeri de doğumsal tiplerdir.
Atipik: Genel olarak ailesel fonksiyonlar belirten bu ben çeşitlerinde malign melanom riskleri normal benlere göre oldukça yüksek olmaktadır. Yine bu benler de normal olan ben çeşitlerinden çok daha büyük olmaktadır. Boyutları ise 5 milimetre kadar fazla olabiliyor. Sınırları ise düzenli değildir ve ben sanal bir şekilde katlandığı zaman karşılıklı olarak gelebilen uçlarının simetrik olmadıkları tespit edilmektedir. Renklerinde ise çeşitli düzensizlikler sez edilmiştir ve renk homojenitesi de bozulmuş olmaktadır.
Doğumsal: Malign melanom gelişmeleri unsurunda etki gösteren farklı benler grubunu da yine konjenital dediğimiz ben tipleri oluşturmaktadır. Bunların da popülasyonlarında oluşan oran %1 kadar olabiliyor. Bunlar yine bebek doğduğu zaman vücudunda bulunan veya ilk 6 ay kadar sürede oluşabilen ben çeşitleridir. Konjenital benlerin de yine çeşitli risklerini boyutları belirginleştirmektedir. Yine bu ben çeşitleri boyutlarına göre de oldukça ufak, büyük ve orta olarak sınıflandırılabiliyor. 1,5 kadar santimden ufak olanlara küçük, 1,5 20 cm kadar olanlara orta ve 20 cm üstünde bulunanlara da büyük diyoruz. Büyük olan konjenital ben çeşitlerinde %6-13 oranlarında malign melanom riski görülmektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?