Reklam Alanı

Bebekleri Gece Beslemek Doğru Mu?

Özgür - 15.02.18 tarihinde yayınlandı.

Bebekler özellikle ilk aylarda gece uyanır ve emmek ister. Ancak belli bir süre geçtikten sonra gece beslenmesi ortadan kalkar. Ancak bazı anneler gece beslenmesi alışkanlığına devam etmektedir. Bebeklerinin acıkmış olacağını düşünen anneler geceleyin bebeklerini uyandırır ve onları besler. Bebekleri Gece Beslemek Doğru Mu?

Bebekler Ne Kadar Süre Gece Beslenmesine Devam Eder?

Yeni doğan bebeklerin mideleri son derece küçük olup, sindirim sistemleri de gelişmemiştir. Mideleri küçük olan yeni doğan bebekler az ve sık beslenmektedir. Anne sütünün hazmedilmesi kolay olduğundan bebeği rahatsız etmez. Az az beslenen yeni doğan bebekler geceleyin de emmek ister.
Yeni doğan bebekler acıkıp geceleri uyanırlar. Ancak uyanmıyorsa annelerin 2-3 saat aralığında uyanıp bebeklerini emzirmesi gerekmektedir. Bebeğiniz 4-6 aylık olmuşsa gece beslenmesine ihtiyaç duyulmaz. Çünkü 4-6 aylık bebekler 5-6 saat hiç beslenmeden uyuyabilmektedirler.

Gece Beslenmesi Ne Zaman Sona Erdirilmelidir?

Bebeğiniz büyüdüyse gece emzirmelerine artık ihtiyaç yoktur. Çünkü bebekler büyüdükçe mide kapasiteleri artar ve beslenme sıklığı daha da azalır. Bebekler 6 aylık olduklarında tüm besinler gün içerisinde alınabilmektedir. Geceleri bebeğiniz acıkıp ağlıyorsa besleyebilirsiniz.
Bazı bebekler gece beslenmesine devam etmek ister. Bu durumda gece beslenmesi hızlıca değil, yavaş yavaş kesmek gerekmektedir. Bazı anneler bebeklerinin gece uyanmaması için aşırı besler. Bu doğru bir yöntem değildir. Gece uyumadan yarım saat önce bebeğe anne sütü verilebilir.

Bebekleri Gece Beslemek Doğru Mu?

Bebekleri Gece Beslemek Doğru Mu?

Gece Beslenmesinin Olumsuz Yanları Nelerdir?

6 ayını doldurmuş olan bebeklerin ihtiyaç duyduğu ana şey kesintisiz ve kaliteli bir uykudur. Gece beslenmesinin olumsuz yanları şu şekildedir:

  • Bebeğin uykusunun bölünmesine neden olur.
  • Diş çürükleri meydana gelebilir.
  • Gece beslenmesi yüzünden çiş veya kaka yapan bebeklerin uykusu bölünür.
  • Bebeklerin uykuya dalması zorlaşır.
  • Orta kulak enfeksiyonu meydana gelebilir.

Gece Beslenmesi Kesme Yöntemleri

Gece beslenmesini kesme yöntemleri arasında birdenbire kesme ve azaltarak kesme bulunmaktadır. Birdenbire kesme yöntemini tercih eden anne adaylarının kararlı olması oldukça önemlidir. Anne ve babanın bu süreçte aynı fikirde olması gerekir. Azaltarak kesme yönteminde anneler bebeklerine vermiş olduğu sütü kademeli olarak azaltır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?