Reklam Alanı

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Özgür - 20.02.18 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde ortaya çıkan uyku bozuklukları anne ve babalar için oldukça zorlu bir süreçtir. Anne ve babaların doğru davranış biçimini sergilemeleri halinde bebeklerde uyku bozukluğu sorunu ortadan kalkar. Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebeklere Uyku Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeklere uyku eğitimi verilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Uyku eğitiminde bebeğin yaşı oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü yaşa göre verilen uyku eğitimi de farklılıklar gösterecektir. Küçük bebeklerde hiç ağlatmamaya özen gösterilmeli ve el üstünde uyku eğitimi verilmelidir.
İlk dört aydan sonra bebeğin ağlamaları anne ve baba tarafından dinlenmelidir. Bebeğin ağlamaları anlamaya çalışılmalı ve uyku eğitimi için doğru zamanlama tespit edilmelidir. Uyku eğitimi konusunda anne ve babaların hemfikir olmaları önemlidir. Bebekler gece beslenmesine devam ediyorsa uyku eğitimi için doktor onayı alınmalıdır.

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Bebeklere Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Uyku Eğitiminde Uyaran Etkiler Yok Edilmelidir

Bebeklerin kaliteli bir uyku uyuyabilmesi için çevresinde çok fazla uyaran olmaması önemlidir. Odanın rahatlatıcı bir etkiye sahip olması gerekir. Ayrıca uyku eğitiminde odanın durumu da önemlidir. Soft renkler tercih edilmeli ve bebeğin çarşaflarının desensiz olması gerekmektedir.
Bebeğin yatağı sert, çarşafı gergin olmalıdır. Beşiklerde yer alan parmaklıkların çocuğun hareketlerine uygun olarak ayarlanması gerekir. Çocukların üstlerini örtmek yerine uyku tulumu kullanılabilir. Ayrıca iyi bir uyku eğitimi için odanın 20-22 derece aralığında olması gerekmektedir.

Bebeklerdeki Uyku Sorunlarının Nedenleri Araştırılmalı

Bebeklerde uyku sorunlarının nedeni farklılık gösterebilir. Bebeklerdeki uyku sorunlarını daha iyi anlamak için bebeğin yaşına bakılmalıdır. Gece beslenmesine ihtiyaç duyan çocuklar acıktığı için gece uyanır. Ancak 6 ayı geçen bebekler geceleri hala uyanıyorsa açlıktan dolayı değil alışkanlıktan dolayı uyanmaktadır.
Anne ve babalar ufak seslerde dahi bebeklerinin yanına giderler. Ancak bu yanlış bir davranıştır. Alışkanlıkların en önemli uyku sorunlarından olduğu unutulmamalı ve bebeğin kendi kendine uykuya dalması sağlanmalıdır.

Bebekler Aileleriyle Birlikte Uyumamalıdır

Bebeklerin bağımsız bir birey olarak uyumayı öğrenmesi için ayrı bir odaya ve ayrı bir yatağa ihtiyacı vardır. Bebeklerin ailesiyle uyuması sakıncalı olmasa da uyku eğitimi için ayrı yatması önerilir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?