Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı: Belirtileri,tanısı ve tedavisi

Özgür - 03.03.18 tarihinde yayınlandı.

Yeni doğan sarılığı birçok bebekte görülen rahatsızlıklardan biridir. Prematüre olarak dünyaya gelen 10 bebeğin 8’inde yeni doğan sarılığı görülmektedir. Zamanında doğan 10 bebeğin 6’sında yeni doğan sarılığı ortaya çıkmaktadır. Sarılık rahatsızlığı kandaki bilirübin maddesinin yükselmesiyle birlikte meydana gelir.
Geçici bir rahatsızlık olmasına rağmen bebeklerin doğumdan sonraki ilk hafta hastanede yatmasına sebep olmaktadır. Yeni doğan sarılığını etkileyen faktörler çeşitlidir. Bebeğin doğum kilosu, beslenme şekli, genetik yapısı veya doğum haftası sarılığı etkileyen temel faktörler arasındadır. Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı: Belirtileri,tanısı ve tedavisi

Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı: Belirtileri,tanısı ve tedavisi

Bebeklerde Yeni Doğan Sarılığı: Belirtileri,tanısı ve tedavisi

Sarılık Gözlerin Beyazında ve Yüzde Başlar

Yeni doğan bebeklerde sarılık hastalığı ilk olarak bebeğin gözlerinin beyazından ya da yüzünde başlamaktadır. Sarılık şiddetli bir hale geldikçe karın ve bacaklarda da sarılık sorunu baş gösterir.
Sarılık meydana geldikten sonra bebeklerin ilk bir hafta boyunca vücutlarının kontrol edilmesi gerekir. Yeni doğan bebeklerde sarılık teşhisi için kandaki bilirubin seviyesine bakılmalıdır. Bilirubin maddesinin normal seviyenin üstüne çıkması halinde yeni doğan bebeğin tedavi edilmesi zorunludur.

Yeni doğan Bebeklerde Sarılık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerde sarılık tedavisine başlanılmadan önce sarılığın hangi aşamada olduğu tespit edilmelidir. Sarılık hafif şiddetliyse herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Bebeğin doğru bir şekilde beslenmesiyle hastalık ilerlemeden geçecektir. Doktorlar tarafından gerekli görülürse yeni doğan sarılık tedavisinde fototerapi yöntemi kullanılabilmektedir.
Fototerapi tedavisinde bebeğim çıplak vücuduna belli bir oranda ışık verilir. Bu sayede bebeğin vücudundaki bilirubinin atılımı sağlanır. Tedavi esnasında bebeğin gözlerini ışıktan korumak için fototerapi gözlükleri kullanılır. Işık tedavisin bebek için herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Fototerapi esnasında bebeklerde ishal ve cilt döküntüleri gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Yeni Doğan Sarılık Hastalığında Erken Teşhisin Önemi

Yeni doğan sarılık tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem kan değişimidir. Kan değişimi işlemi bilirubin düzeyinin beyin dokusuna geçme riski bulunuyorsa uygulanmaktadır.
Yeni doğan bebeklerde sarılık tanısının erkenden konulması önemlidir. Bu sayede bebeklerin tedavisine hemen başlanılmakta ve hastalığın ilerlemesi önlenmektedir. Yeni doğan bebeklerde sarılık tam olarak önlenemese de erken teşhis sayesinde bebeğin zarar görmesi engellenir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?