Bebeklerde Uyku Eğitimi

Özgür - 14.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Bir yıllık bebeklerde uyku saatleri değişmeye başlar. Sabah 9 da uyumaya alışık bir bebek bunu bütünüyle reddedebilir veya sabah daha, çok daha geç saatte uyumak istediğini belirtir. Eğer o geç uyursa daha sonraki uyku, öğleden sonranın geç bir saatine kayacaktır. Bu da akşam yemeğinden sonraki uykunun daha geçe kaymasına sebep olacaktır. Veya bebek öğleden sonra yatmayı reddedecektir. Bu devrede bebek günden güne bir hayli değişebilir ve hatta 2 hafta boyunca reddettiği sabah 9 uykusunu tekrar isteyebilir. Onun için çabucak kesin karara varmayın. Geçici olduğunu bildiğiniz bu rahatsızlıklara elinizden geldiği kadar katlanmanız gerekecektir. Sabahın ilk kısmında uyumayı istemeyen bir bebeği eğer sessiz sedasız yatmaya veya oturmaya razıysa saat 9 civarında yine yatağına koyarsınız. Böylece öğle yemeğinden önceki uyku ihtiyacını ortadan kaldırmış olursunuz. Tabi bazı bebekler uykuları yokken yatırırlarsa kıyameti koparırlar ve böyle bir durumda bir başarı elde edilmez.

Bebeklerde Uyku Eğitimi

Eğer bebek tam öğle üzerine doğru uyuklamaya başlarsa anne bir kaç gün için yemeği 11.30 veya 11 de verebilir. O zaman bebek öğle yemeğinden sonra uzun süre uyur. Fakat bebek günde bir uykudan vazgeçtikten sonra, bu ister sabah ister öğleden sonra uykusu olsun, akşam yemeğinden önce müthiş yorgun düşer. Tanıştığım bir doktorun dediği gibi. “Bebeğin hayatında bir devre vardır. O zaman kendisine 2 uyku çok fazladır, fakat tek uyku yetmez.” Bu devrede bebeğinize yardım için onun akşam yemeğini daha erken verir ve kendisini daha erken yatırırsınız.
Bu yazıyı okuyarak bütün bebeklerin sabah uykularından aynı şekilde veya aynı çağda vazgeçtiklerini sanmayın. Bir bebek 9 aylıkken bu uykudan vazgeçebilir. Buna karşılık bir başkası 2 yaşına kadar bir uykuyu ister ve bundan faydalanır. Yani anlayacağınız bebekten bebeğe uyku düzeni değişmektedir. Bu yüzden bebeğiniz için endişelenmeyi bırakın ve sabırla onun uyku düzeninin oturmasını bekleyin.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?