Reklam Alanı

Bebeklerde Sarılık Sorunu ve Çözüm Önerileri

Özgür - 19.06.18 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Sarılık Oluşumu

Bebekler için sarılık büyük tehlikeler taşır. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen her 100 çocuğun 60 tanesinde sarılık görülür. Erken doğumla dünyaya gelen 100 bebeğin 80 tanesinde sarılık vakası görülür. En sık görülen sarılık fizyolojik sarılıktır. Bu sarılık türü tehlikeli değildir. 15 gün içinde kendiliğinden geçer. Sarılık karaciğerde bilirubin üretimini fazla üretmesinden kaynaklanır. Aşırı üretilen bilrubinleri kontrol etmekte zorlanan karaciğer sarılığa neden olur. Vücuttan atılması gereken zararlı maddeler doku ve kanlarda birikir. Bebeklerde Sarılık Sorunu ve Çözüm Önerileri

Sarılık Belirtileri

Bilirubin sarı renkli bir segmenttir. Kanda aşırı miktarda birikerek bebeğin derisine işler. Bebek sarı bir görünüme kavuşur. Bu yüzden hastalığa halk arasında sarılık adı verilir. Sarılık ilk önce vücudun yüz bölgesinde başlar. Bebeğin göz akı sararmaya başlar. Bilirubin sayısı arttıkça göğüs, karın, kol ve bacağa doğru hastalık yayılmaya başlar. Cildin sarı renk görünümü florasan lambada ve gün ışında çok belirgin fark edilir. Parmakla hafif bir şekilde karın ve burun deliğine baskı yapıldığında sarılık belirgin olarak görülür. Sarılığın giderek koyulaşması patolojik sarılığa işaret eder. Bebek böyle durumlarda vakit kaybetmeden mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

Bebeklerde Sarılık Sorunu ve Çözüm Önerileri

Bebeklerde Sarılık Sorunu ve Çözüm Önerileri

Sarılık Geçiren Bebeklerin Özellikleri

Sarılık olan bebek çok uyur ve aşırı emer. Bilirubin beyin bölgesine ulaşmışsa bebek tiz sesle ağlar, başını arkaya atar ve havale geçirir. Sarılık bebekte birçok sağlık sorununa neden olur. Başta zeka geriliği olmak üzere, psikomotor gelişim geriliği, işitme ve görme sorunlarına neden olur. Anne ve babada kan uyuşmazlığı varsa bebeklerde sarılık çok şiddetli yaşanır. Erken doğum sonrası dünyaya gelen bebeklerde, doğum esnasında kafa altında kanama yaşayan bebekler, ilk 24 saat içinde sarılık olan bebeklerde sarılık çok sert ve şiddetli yaşanır.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?