Reklam Alanı

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Nedenleri

Özgür - 31.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Nedenleri

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Nedenleri ; Bebekler doğaları gereği, bir şey ifade etmeye güçleri yetmez. Bu durum çok normaldir, fakat bir yerleri ağrıdığı zaman anne ve babasının anlamasını güçlendirir. Örneğin, parmağını kulağına götürüp sürekli ağlıyorsa bu durum kulak ağrısına işaret olabilir.
Çoğu bebeğin kâbusu olan kulak ağrısı bebeklerde fazlaca görülen bir durumdur. Böylesi bir durumda bebekte kulak enfeksiyonu olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Bebekteki kulak ağrısı kulak iltihabı, (akut otitis media) veya başka bir hastalıktan dolayı olabilir. Bebekte kulak ağrısı olup olmadığının anlaşılmasının en kolay yolu bebeğin psikolojik durumuna bakmaktır. Böylesi bir durumda bebekler büyük bir telaşla sağa sola döner veya sürekli ağlamaya başlar. Ebeveynlerinin bu konular için uyanık olması gerekmektedir.

Kulak Ağrısının Belirtileri

Ateş bebeklerde düşük de olsa yüksek de olsa kulak ağrısına işaret edebilir. Kulak ağrıları soğuk algınlığı veya sinüslerle alakalı bir hastalık sonrası atağa geçebilir. Bundan dolayı bebeğinizin hassasiyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun dışında; kulağı çekiştirme, uyku esnasında bağırarak uyanma, geceleri huzursuzluk, kulak akıntısı, iştahsızlık, kulak enfeksiyonları, pis kokulu akıntı, kulakta tıkanma, işitme azlığı kulak ağrısının ilk belirtileri arasındadır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Nedenleri

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri ve Nedenleri

Kulak Ağrısı Nedenleri

Genellikle bakteriler kulak enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Fakat bazı virüsler de kulak ağrısına yol açabilir. Kulak ağrılarına en çok orta kulak iltihabı neden olmaktadır. Orta kulak iltihabından sonra dış kulak iltihabı gelmektedir. Üçüncü neden ise yansıyan ağrılardır. Diş veya çene bölgesinden vuran ağrılar kulağa yansır. Ender görülen bir başka sebep ise darbelerdir.
Araştırmalara göre emzik kullanımının bebeklerde ve küçük çocuklarda orta kulak iltihabı riskini artırdığı tespit edilmiştir. Saydığımız bu nedenlere ilave olarak; rüzgâr ve soğuk hava da kulak ağrısına neden olmaktadır.

Doktora Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Son derece önemli bir ağrı olan kulak ağrısını evde uygulanan basit yöntemlerle geçiştirmemek gerekir. Özellikle ağrısı tuttuğu zaman kişiyi özellikle de bebeği mahveder. Bebeklerde oluşan ağrısı çok ciddiye alınmalıdır. Geceleri çok şiddetli geçmektedir. Böylesi durumlarda öncelikle bebeğin sürekli kontrol eden doktoruna götürmek de yarar vardır. Daha sonra ise bir KBB doktoruna gidilmelidir. Doktorun önerileri ışığında tedaviye devam edilmelidir. Konu bebek olduğu için evde kendi kendimize tedavi uygulamamak da her zaman fayda vardır.

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?