Reklam Alanı

Bebeklerde Kabızlık ve Kabızlığı Giderme Yolları

HbY - 01.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Kabızlık ve Kabızlığı Giderme Yolları, Bir bebek her gün aynı saatte kakasını yapar, bir diğeri bunu her gün ayrı saatlerde yapar. Biri de diğeri kadar sağlıklıdır. Muntazam olmayan bebeği intizama sokmaya çalışmanın bir faydası yoktur. Her şeyden evvel genellikle bunu yapmak mümkün olmaz. İkincisi de bir bebeğe henüz hazır değilken bağırsaklarını çalıştırmaya zorlarsanız bir süre sonra bebeğin hislerine zarar verirsiniz.

Meme emen bir bebek gün aşırı dışarı çıkarsa bu kabızlık değildir. Çünkü bağırsak hareketi henüz çok yumuşaktır ve bebeğin her gün dışarı çıkması için de bir sebep yoktur. Eğer bebek bu yumuşak büyük aptesti çıkarabilmek için başarısızca ıkınıp sıkınıyorsa o zaman buna kabızlık denilebilir ama bu da bildiğimiz basit kabızlık değildir.

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

İnek sütü içen bir bebeğin büyük abdesti sert ve şekilliyse bu bir cins kabızlıktır. Bunu bağırsaklardan atabilmek için zor ve rahatsızlık verici olabilir. Bu hususta doktorunuza başvurun. Eğer doktora erişemiyorsanız deneyeceğiniz iki çare vardır.

En basiti mamada ki şekeri daha bağırsakları gevşeten cinsten olana çevirmektir. Eğer açık renk mısır şurubu kullanıyorsanız, bunun koyu rengini deneyin. Beyaz toz şeker kullanıyorsanız rafine olmayan kahverengi şeker kullanın. (Mısır şurubunu veya kahverengi şekeri tertibe yine aynı miktarda katarsınız.) Bu cins kabızlığı geçirmek için bebeğin yiyeceklerine kuru erik suyu veya püre haline getirilmiş haşlanmış kuru erik ilâve edebilirsiniz.

Konserve veya haşlama iki tatlı kaşığı püre erikle başlarsınız veya haşladığınız kuru eriklerin suyundan 2 tatlı kaşığını bebeğe saat 18 beslenmesinde verirsiniz. Bu da yeterli gelmezse püreyi veya erik suyunu 4 tatlı kaşığına çıkarın. Daha da arttırabilirsiniz. Bazı bebeklerin kuru erik veya kuru erik suyundan karınları ağrır ama bebeklerin çoğunda böyle bir şey olmaz.

Bebeklerde Kronik Kabızlık

Daha büyük bebek ve çocuklarda daha az gözükür. Hele o, bol unlu mamalar, sebze ve meyveler yiyorsa bu daha da azdır. Çocuğunuz kabız olursa bunu kendiniz tedavi etmeye kalkmayın ve doktorunuzla konuşun. Çünkü siz buna neyin sebep olduğunu bilemezsiniz. Hangi tedaviye başvurursanız vurun çocuğun bağırsak hareketleriyle ilgilenmesine meydan bırakmayın.

Bu çok önemlidir. Bu konuda onunla ciddi konuşmalara girişmeyin veya bağırsak hareketlerini mikroplara, onun sağlığına veya kendisini nasıl hissettiğine bağlamayın. Çocuğun bağırsak çalışmasına dikkat etmesi için kendisini teşvike kalkmayın ve bununla siz de pek ilgilenmezmişsiniz gibi davranın. Tenkiyelerden de kaçının. Doktorun, tavsiye ettiği şeyleri ister ilaç, ister egzersiz, ister besin değişikliği olsun, çocuğa bunun neden ve sebeplerini anlatmadan kabil olduğu kadar kısa süre içinde ve kayıtsız bir tavırla yapın. Aksi halde çocuğunuzu ilâç düşkünü bir yaratık haline sokabilirsiniz.

Fakat bir doktora başvuramadığınız ve diğer bakımlardan sıhhatli olan çocuğunuzda bir süre kabızlık gözüktüğünü düşünelim. (Onda başka sorun varsa kendisini nasıl olsa bir doktor veya hastaneye götürürsünüz tabii.) Çocuğa daha fazla sebze ve meyve verin. Eğer bunlardan birini seviyorsa günde 2, 3 defa verin. Eğer incir ve kuru erik seviyorsa bunları her gün verin.

Meyve ve sebze sularının da faydası dokunur. Çocuğunuzun bol bol egzersiz yapmasına da dikkat edin. O, 4 veya 5’inde veya daha büyükse ve onun beslenmesinde yaptığınız bütün değişikliklere rağmen kendisi hâlâ kabızlık çekiyor ve canını yakmayan intizamsız şekilde dışarı çıkıyorsa bir doktora başvurana kadar sakin olun.
Madensel yağ bir bebek için tehlikesiz sayılmaz. Eğer bebek bunu içerken boğazına kaçırırsa yağın bir kısmı solukla ciğerlere gidebilir ve bu da kronik bir cins zatürreye sebep olabilir.

ERKEN YILLARDA CAN YAKAN, SERT BAĞIRSAK HAREKETLERİ HEMEN TEDAVİ EDİLMELİDİR

Eğer 1, 2 veya 3 yaşındaki çocuğunuzun bağırsak çalışması canını yakıyorsa onu bu dertten hemen kurtarmanız gerekir. Aksi halde çocuk bu acı yüzünden endişeli olabilir. Bu psikolojik bir acil durumdur. Eğer bir doktor bulamaz ve bu derde kendiniz çare ararsanız oldukça emin bir yol acidophilis basili, madenî yağ ve çikolata tadı katılmış olan bir müstahzar kullanın. Her gece bundan bir tatlı kaşığı vermek bu sert çıkmaya engel olur. Bu bir müshil değildir ve bağırsaktaki o sırada bulunan sert kakayı yumuşatmaz. Doktorunuzdan fikir alana kadar bir ay süreyle her akşam yemeğinden sonra bundan bir tatlı kaşığı vermeye devam ediniz. Eğer bağırsak hareketleri düzelmişse bunu ağır ağır azaltın ve önce 3/4 tatlı kaşığı verin. 3 gün böyle devam ettikten sonra bunu yarım kaşığa indirin ve daha da azaltarak kesin. Fakat kabızlık tekrar başlarsa o zaman yine bir ay her akşam bir tatlı kaşığı verin.

bebeklerde-kabizlik-ve-kabizligi-giderme-yolları
bebeklerde-kabizlik-ve-kabizligi-giderme-yolları

Bebeklerde Psikolojik Kabızlık

Esasları psikolojik olan iki cins kabızlık vardır ve bunlar ekseriyetle 1 ve 2 yaşları arasında başlarlar. Bu çağda bir çocuk bağırsaklarını boşaltırken 1 veya 2 defa canı yanarsa o tekrar canının yanacağından korkarak bir kaç hafta veya hatta bir kaç ay dışarı çıkmamaya çalışır. O bağırsak hareketine bir, iki gün engel olursa kakası yine sertleşecektir ve aynı problem devam edecektir. Zaman zaman da bir anne çocuğa tuvalet eğitimi verirken çok kararlı bir tavır takınırsa bu da hareketlerinde bağımsız bir devrede olan küçük bir çocuğun otomatik olarak direnmesine ve dışarıya çıkmamasına sebep olur. Bu durum da kabızlığa yol açar.

Bebeklerde Geçici Kabızlık

Bu, hele ateş de varsa bir hastalık sırasında çok görülür. Eskiden doktorlar ve ebeveynler genellikle bunun tedavi edilmesi gereken en önemli arıza olduğunu ve çocuk ‘temizlenmedikçe’ iyileşemeyeceğini kabul ederlerdi. Bazı insanlar kabızlığın hastalığın esas nedeni olduğuna bile inanırlardı. Bir insanı hasta eden herhangi bir mikrobun onun midesini ve bağırsaklarını etkileyeceğini, bağırsak hareketini ağırlaştıracağını, iştahını kapayacağım ve belki de onun kusmasına sebep olacağını düşünmek daha akla yakındır.

Bu belirtiler başkalarından bir kaç saat önce görülebilir. Doktor genel prensiplere dayanarak çocuğa bir müshil tavsiye edebilir. Ama doktorun gelmesi gecikirse anne ve babalar kıymetli zamanın kaybolup gittiğini düşünmemelidirler.
Eğer hasta bir çocuğa doktorsuz bakacaksanız onun bağırsakları konusunda fazla endişe etmeyiniz. Bu konuda az şey yapmak fazla uğraşmaktan daha iyidir. Eğer bebek bir şey yemiyorsa bağırsaklarını hareket ettirecek fazla bir şey de yoktur. Eğer bebeğinizin soğuk aldığından veya sari bir hastalığa yakalandığından eminseniz ve kendisi 3 gün dışarıya çıkmamışsa o zaman bebeğe bir tenkiye yapabilirsiniz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (2 Yorum)

    Geceuykusuz

    Benim bebeğimde 3 gün dur kabızlık var 3 aylık ne yapmaliyim

    benimde ablamın 4 aylık oglu var hala gaz problemi yaşıyoruz doktor bebegin kolik oldugunu söyledi neden acaba yada ne yapabiliriz

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?