Reklam Alanı

Bebeklerde İshal Çeşitleri ve Tedavi Yolları

HbY - 06.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde İshal Çeşitleri ve Tedavi Yolları; Bir bebeğin bağırsakları ilk bir iki yıl çok hassastır. Bu, büyüklerde ishale sebep olan mikroplardan rahatsız olmakla kalmaz, bazı sebzeler soğuk algınlığı mikropları ve büyüklerle daha büyük çocukları etkilemeyen diğer mikroplardan da hastalanabilir.

Onun için bebekleri başkalarındaki hastalıklardan korumaya çalışır, sütlerini dikkatle sterilize ederiz, tertipleri ağır ağır değiştirir ve yeni besinleri de yavaş yavaş ilave ederiz.
Bir bebeğin bağırsak hareketleri iyiyken birdenbire bağırsaklar gevşerse onun bağırsaklarının mikrop kapmış olduğunu düşünebilirsiniz. Bununla birlikte başka değişiklikler de genellikle olur. Bebek daha fazla dışarıya çıkmaya başlar. Büyük aptestin rengi değişir ve yeşilimsi olur. Koku da genellikle değişiktir.

Bebeklerde İshal Çeşitleri

İshallerin çoğu hafiftir ve hemen tedaviye başlanırsa çabucak geçirilebilir. Eğer sayacağımız belirtilerden biri bile varsa ishal şiddetli kabul edilir: Kakası sulanır, bunda balgam veya kan da görülebilir, kusma başlar. Ateş 38.5’a veya daha yukarıya çıkar. Bebek bitkin haldedir. Gözleri çukura kaçar ve bunların altında morluklar belirir.
İshal hafif olsa bile doktora hemen başvurmanız gerekir. Çünkü tedaviye ne kadar çabuk başlanırsa hastalık o kadar hafif ve çabuk geçer. Eğer bebek şiddetli ishal olduğuna işaret eden belirtiler gösteriyorsa doktoru hemen çağırmak veya yol uzak da olsa bebeği hemen hastaneye kaldırmak hayati bir önem taşır.

bebeklerde-ishal-nasıl-anlasilir
bebeklerde-ishal-nasıl-anlasilir

Bebeklerde Hafif İshalin Acil Tedavisi

Doktora başvurana kadar yapacağınız şeyler: Doktorun tavsiyesini öğrenene kadar aradan bir iki saat geçebilir ve ender de olsa doktordan yüzlerce kilometre ötede oturan bir aile belki de doktora hiç başvuramaz. Onun için aşağıdaki acil tavsiyelerde bulunacağım. Fakat bunlar eğer doktora başvurması kabilse bir anneye, ishali tek başına tedavi edeceği hususunda cesaret vermemelidir.
Eğer bebek sadece meme emiyorsa onu emzirmeye devam edin. Eğer eskisinden az meme emiyorsa bu daha da iyidir. Eğer başka besinler de almaya başlamışsa doktorunuzla konuşana kadar veya ishal geçene kadar bunları kesin.

İshal vakalarında annenin sütü genellikle iyi gelir.

Eğer bebeğiniz sadece tertibini içiyorsa ve hafif bir ishal olmuşsa doktorunuzla konuşana kadar her biberondaki tertibi yarı yarıya sulandırın. Yarı sulandırılmış tertipten daha iyisi eğer bulabilirseniz kaymağı alınmış sulandırılmış süttür. Bebeğin her biberondan istediği kadar az içmesine ses çıkarmayın. Fakat bu sulu tertip yüzünden o daha sık acıkacaktır. Kendisini daha sık besleyiniz. Eğer onu kendiniz tedaviye devam zorundaysanız bütün bir gün bağırsakları normal veya normale yakın olana kadar bu ayrı kuvvetteki tertibe devam edin. Ancak o acıkmaya başlarsa tertibi değiştirirsiniz: Fakat bebek daha kuvvetli bir tertip isteyecek kadar aç değilse bu onun hâlâ hasta olduğunu gösteren bir işaret sayılabilir.

Onun için tertibi kuvvetlendirmemek daha emin bir yoldur. Eğer hafif ishal 2, 3 gün içinde hafiflemezse bunun daha ciddi olduğuna kanaat getirerek doktoru bulabilmek için elinizden geleni yaparsınız.
Eğer bebek tertibi içiyor ve başka besinler yiyorken hafif ishal olursa o zaman doktorunuza gidene kadar veya ishal devam ediyorsa diğer besin maddelerini vermeyiniz. Bebek biberonundaki süte karşı açlık duymuyorsa, ishal bir günde düzelmeye başlamamışsa belirttiğimiz şekilde tertibi sulandırın. Veya sulandırılmış yağsız süt verin. Bebek iyileşince yine eski tertibini vermeye başlayın ve hemen diğer besinlere başlamayın. Diğer yiyecekler konusunda ağır davranın. Her gün başka bir tip besini ilâve edin. İlk günü her zamankinin üçte biri kadar diğer besinden verin, ikinci gün bunun üçte ikisini ve üçüncü gün tamamını vermeye başlayın. Bu besinleri şu sıraya göre vermelisiniz: 1. Süt kesiği veya jelatin, 2. Elma püresi ve portakal suyu, 3. Et ve yumurta, 4. Unlu mamalar, 5. Sebzeler, 6. Patates veya başka nişastalı besinler, 7. Diğer meyveler. Mesela bebeğe ilk gün her zamanki süt kesiğinin üçte birini, ertesi gün bunun üçte ikisini ve her zamanki elma püresinin üçte birini verirsiniz. Bu arada o zamana kadar yememiş olduğu yeni besinlere’ başlamayı da düşünmezsiniz tabii.

Bebeklerde Şiddetli İshalin Acil Tedavisi

Doktora erişene kadar yapacağınız şeyler. Eğer bebek şiddetli ishal belirtisinin hiç olmazsa bir kısmını gösterirse (sulu büyük abdest, büyük abdestte balgam veya kan, kusma 38.5 derece veya daha fazla ateş, bitkinlik ve gözlerin içine kaçması) o zaman bebeğe sütsüz yapılan şu özel tertibi verirsiniz:
Su : 1 litre.
Her zamanki şekeri: 1 tatlı kaşığı.
Tuz: 1/2 tatlı kaşığı.

Bebeğe eğer uyanıksa ve tertibi istiyorsa veya doktora erişene kadar her 2 veya 3 saatte bir bundan 30 – 112 gram kadar veriniz. Eğer hastalığı siz tedavi etmek zorundaysanız bebeğin bağırsaklarının düzelme süresi ve diğer belirtilerin kayboluşuna göre bu tertibe 24 saat — 72 saat devam ediniz. Sonra ağır ağır onun tertibini değiştirmeye başlayın. Eğer bebek çabuk iyileşiyorsa her devre için bir gün; eğer ağır ağır iyileşiyorsa her değişiklik için 2 gün bekleyiniz.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (9 Yorum)

  EMRE DEMİRCİ

  Merhabalar hocam bebeğimiz 4 aylık , ishal durumu yaklaşık 1 aydır devam etmekteydi doktorlara heryerde başvurularda bulundum bu tedavi yönteminizi denedim ve güzel sonuçlar alınca yorum atmak istedim çok teşekkür ediyorum allah razı olsun.

   Bu yöntem her ne kadar ishalin acil tedavisi için önerilmiş olsa da bizler yine de bu tür acil ve geçmeyen ishal tedavilerinde doktorların tıbbi önerilerini dikkate almanızı tavsiye ediyoruz. Bebeğinizin durumunun iyiye gittiğini söylemeniz bizi gerçekten memnun etti. Allah’tan acil şifalar diler ve ishalin tekrarlanması durumunda bebeğinizi en yakın sağlık kuruluşuna götürmenizi tavsiye ederiz.
   Saygılarımızla
   KadinveAile.NET Yönetimi

  Arzu Keleş

  İyi akşamlar 5 aylık 1 oğlum var hocam gün içerisinde 8-9 fazla ishal olmaya başladı sizce normalmi Bende bu konuyu araştırmaktaydım işallah anormal birşey değildir.

   alanında uzman bir doktora gösteriniz, bağırsak yada mide problemi olabilir. Ayrıca bu aşama da da bol bol su içirmeyi ihmal etmeyiniz.

  Buse Durmaz

  9 yaşındaki oğlum 2 ay önce grip oldu. Sonrasında tahlilleri temiz çıktı. Ama o günden itibaren maalesef ishali hiç geçmiyor. Azalıyor artıyor ama hiç geçmiyor. Geçen hafta tekrar gaitasına bakıldı. Temiz olduğu söylendi. Ne yapabilirim bilemiyorum ?

  Prof Dr . Ekrem Demirbilek

  Yazınızı beğendim Kısa ve öz net olmuş. Verdiğiniz tavsiyler yerinde ve iyi bir önem ve bilgilendirme olmuş bir profesör olarak tebrik etmek isterim işallah sizin gibi insanlar daim olur

  İshal bağırsakların sularının emmediğini gösterir , onlarca sebebi olabilir çoğumuzun yaşadığı gıda kaynaklı olur 1 -2 günde geçer ama 1 hafta süreyle var ise ve geçmiyorsa uzmana danışmalısınız

  Çocuklarımıza her han dikkat etmemiz gerektiğini bilmeliyiz herşey hafife alınmamalı yazı yazarına buradan teşekkür etmek istiyorum bu bilgilerinden dolayı

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?