Reklam Alanı

Bebeklerde İdrar Eğitimi

Özgür - 07.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde İdrar Eğitimi

BEBEĞİN İDRAR EĞİTİMİNE HAZIR OLMASI

Bir bakıma idrar eğitimi tuvalet eğitiminden çok daha zor veya ağır olur. Çünkü herhangi bir yaşta bir insanın büyük aptestini tutması idrarını tutmasından daha kolaydır. 2 yaşına kadar olan çocuklar kararlıysalar, bağırsaklarını istedikleri gibi kontrol edebilirler. Bu arada 2.5 yaşına gelmiş çocukların pek çoğu hâlâ gece veya gündüz altlarını ıslatmaktadırlar. Diğer taraftan çocuklar gündüzleri idrar konusunu pek ender olarak problem hâline sokarlar. Fiziksel bakımdan mesanesini idare edecek hale gelen çocuklar genellikle bu konuda böyle devam etmede yumuşak başlıdırlar, idrar, kaka gibi şeyler diğer bebeklerin aksine onlara kıymetli bir mal değilmiş gibi görünür.

Bebeklerde idrar eğitimi

BAZEN 12 -18 AYLIKKEN MESANE DAHA FAZLA İDRAR TUTMAYA BAŞLAR

Bebeklerin çoğunda ilk yılda ve ikinci yılın ilk birkaç ayında mesane kendi kendisini otomatik olarak boşaltır. Çoğunluk bebek 15 veya 16 aylıkken anne çocuğunun, özellikle uyku sırasında, 2 saat kadar altını ıslatmadığını ilk defa memnunlukla fark eder. Bu bir eğitme gayretinin sonucu değildir.
Bunun sebebi bebeğin mesanesinin olgunlaşmaya başlamasıdır. Daha anne kendisini kaka veya idrar için hiç tuvalete oturtmadan bazı 12 aylık bebeklerin gece altlarını kirletmemeleri de bunu açıkça belirtmektedir. Genel olarak gece veya gündüz erkekler kız çocuklara nazaran idrar eğitiminde daha geç kalırlar. 2 yaşında pek az çocuğun mesanesi her yarım veya bir saatte devamlı olarak boşalır.
Bebekler 15 veya 18 aylıkken, çocuğun mesaneleri idrarı 2 saat kadar tutabilir. Fakat bu bebeğin eğitilmiş olduğu anlamına gelmez. Eğer anne dikkatli ve ustaca davranırsa, bebeğin altını ıslatmadan günde birkaç defa idrar etmesini sağlayabilir. Fakat bu çağda bir çocuğun bunu aklında tutması veya durumu haber vermesi pek seyrek görülen bir şeydir. Bebek bunun pek farkında değil gibidir.

18 VE 24 AYLIKKEN HABER VERMEK

Bazen ikinci yılın ikinci yarısında birçok çocuk dolu mesaneyi fark ederek annelerine bir kelime söyler veya belirli bir işaret yaparlar. Anneler bu devrede bebeğin altını ıslatmadan onları çişe oturtabiliyorsa bu durum çocuğun dikkatini çeker ve onlar durumu işaretle haber verirler. Ayrıca ilk birkaç hafta bebek altını ıslattıktan sonra durumu annesine haber verir. Bu bazı annelere anlamsız gelir. Bazıları ise çocuğun kendileriyle alay ettiğini sanırlar ama böyle karamsar olmamak gerekir. Sadece çocuk dolu mesanesinden çok, altının ıslandığını hissetmeye başlamıştır. Bebeğin niyeti iyidir ve o zaman içinde elinden geleni yapmaktadır. Eğer gayretlerinin takdir edildiğini de görürse, daha sonra durumu zamanında haber vermeye başlar.
Fakat bir çocuk durumu haber vermeye başlasa bile henüz tam anlamıyla eğitilmiş sayılmaz. Annesi idrar zamanlarını aklında tuttuğu zamanlar dışında bebek başka şeylerle çok ilgilendiği için mesanesinin dolu olduğunu fark edemez ve sık sık altını da ıslatabilir. Onun son devreye erişmesi gerekir. Çocuk mesanenin dolduğunu tam zamanında fark eder ve tuvalete gidecek sorumluluk hissine de sahip olur. Külotunu giyip çıkarma ve idrar etme işlerini başarır. Normal çocuklar üzerinde yapılan incelemelerden 2.5 yaşına gelmiş olanların bile sık sık altlarını ıslattıkları anlaşılmıştır. Ancak çocuk 3 yaşına gelince bu konuda bütün sorumlulukları yüklenebilir.

 

 

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?