Reklam Alanı

Bebeklerde Gelişim Evreleri

Özgür - 04.04.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Gelişim Evreleri

Bebeklerde Gelişim Evreleri ;

Bebeklerde Kasları Hareket Ettiren Sinir Sisteminin Gelişmesi : Bu başı dik tutma, oturma, emekleme, ayağa kalkma ve yürüme gibi şeyleri idare eden sistemdir. Bebeklerin bunları yaptıkları devreleri gösteren listeler ardır elimizde, fakat sağlam ve normal bebekler arasında bu çağlar birbirinden çok farklı olabilir.
Kasları hareket ettiren sinir sistemi gelişmesini engelleyen birkaç ender hastalık vardır, fakat doktor da bunları hemen teşhis edebilir. Genellikle bu sistemin ağır gelişmesi on çocuğun dokuzunda normal değişiklikler yüzündendir.

Bebeklerde Gelişim Evreleri

Bebeklerde Gelişim Evreleri

Bebeklerde Zekanın Gelişmesi :

Kasları hareket ettiren sinir sistemi ağır gelişen bir çocuğun anne ve babası bununla onun zekası arasında bir bağlantı olmadığını bilmelidir. Kas hareketlerini geliştirmekte geciken on çocuğun dokuzu normal zekaya sahip olabilir. Bu arada bazen bebeklikte yapılan gelişme testlerinin tamamıyla kas çalıştırma sistemiyle ilgili olduğunu da belirtmeliyim. Bunlar bebeğin beyninde bir hastalık veya bozukluk olup olmadığını ve bebeğin ihmal yüzünden ruhi sarsıntı geçirip geçirmediğini ortaya koyar. Fakat bunlar hariç ilk yıldaki testler bebeğin zekasının gelecekte nasıl olacağı konusunda bir şey belirtmezler. Muhakeme ve bellek gibi kabiliyetlerle ilgisi olan akıl konusunda 2 yaşına gelmeden evvel testler yapılamaz.
Zekanın, kas hareket ettirme sisteminin gelişmesinin tam aksine irsiyetten çok çevreyle alakası vardır. Zekası kıt olan annelerin doğurmuş olduğu fakat normal veya üst zekalı aileler tarafından evlat edinilmiş çocuklar tıpkı kendilerini evlat edinen anne ve babalar gibi zeki olurlar.

Bebeklerde Sosyal Ve Hissi Gelişme :

Bu bebeğin doğduğu zaman sahip olduğu yeteneklerin gelişmesine bağlıdır. Bebek boğuştan sakin veya hareketli olabilir. Fakat yine de her şey bebeğin edindiği tecrübeye bağlıdır. Alkoliklik, yalancılık, cimrilik ve serserilik gibi belirli kusurların irsi olduğunu gösteren bir delil yoktur.
Gelişmesi ağır giden bir bebeğin sık sık doktoru tarafından görülmesi gerekir. Doktor tedavisi gerektiren bir hastalık veya durum olmadığı bu şekilde anlaşılır. Bu durum bebek sadece kas hareket sisteminin gelişmesinde geri kalıyorsa değil ayrıca bebek çevresindeki insan ve eşyalara da kayıtsızsa çok gereklidir. O zaman bebeği bir defa olsun çocuk doktoruna, bir göz mütehassısına ve bir kulak muayehanesine götürmek gerekir.

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?