Reklam Alanı

Bebeklerde Gaz Sancısına Çözüm Yolları

Özgür - 15.04.18 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde gaz sancısı sık sık görülen durumlardandır. Bebekler annelerini emdikten sonra ağlamaya başlar. Bebeklerin ağlamasının nedeni aç kalması değil; bağırsakta kasılmalara neden olan gaz sancısıdır.
Eğer bebeğiniz anne sütü emdikten sonra ağlıyor ve ayaklarını karnına çekiyorsa gaz sancısı problemi yaşıyor demektir. Bebeklerde gaz sancısı belirtileri arasında ateş, ishal ve kusmada bulunmaktadır. Bebeklerde Gaz Sancısına Çözüm Yolları

Bebeklerde Gaz Sancısı Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde gaz sancısı oluşumu nedenleri farklılık göstermektedir. Gaz oluşmasına neden olan sebepler şu şekildedir:

  • Bebeğin annesi göğsünü tam tutamadığın da gaz sancısı oluşma riski oldukça yüksektir.
  • Bebek annesini emerken hızlı hareket edebilir. Böyle bir durumda bebeğin hava yutma ihtimali her zaman vardır. Emzirme süresi de gaz oluşumunu etkileyen en önemli nedenlerden biridir.
  • Bebekler çok üşür. Bu nedenle bebeğin ayaklarını üşütmemesi için kalın giydirilmesi gerekir. Bebekler ayaklarını üşüttüğünde gaz sancısı oluşması muhtemeldir.
Bebeklerde Gaz Sancısına Çözüm Yolları

Bebeklerde Gaz Sancısına Çözüm Yolları

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Önlenir?

Bebeklerde gaz sancısını önlemenin yolları çeşitlidir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak bebeklerde gaz sancısının önüne geçebilirsiniz.

  • Bebekler annesini emerken meme ucunu tam olarak ağzına almalıdır. Bebeğinizi biberonla besliyorsanız ağzında boşluk kalmamasına dikkat etmelisiniz.
  • Bebekler emzirildikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır. Bebeğe inek sütü ya mama verilecekse soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Soğuk süt veya mama gaz sancısına neden olur. Anneler süt veya mamayı hazırlarken ılık olmasına dikkat etmelidir.
  • Bebeklerin ayakları sıcak tutulmalı ve bebeğinizin ayaklarının üşümesi engellenmelidir.
  • Bebeğinizi emzirdikten sonra bebek arabasıyla gezdirebilirsiniz. Bebek arabasıyla gezmek bebeğinize çok iyi gelecektir.
  • Bebek emzirildikten sonra 25 dakika boyunca bebeği dik bir şekilde kucağınıza alın. Emzirdikten sonra bebeğinizin midesini rahatlayacak ve gaz oluşumu az da olsa engellenecektir.
  • Gaz sancısını sık sık yaşayan ve ağlama sorunu olan bebeklerin uyumadan önce ev içinde gezdirilmesi bebeğe çok iyi gelecektir.

Bebeklerde Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde gaz sancısına ne iyi gelir sorusu en merak edilen soruların başında gelir. Bebeğinizin karnını omzunuza dayayıp sırtına vurmak, bebeklerin ayaklarının altına ve karnına zeytinyağı ya da elma yağı sürmek ve bebeklerin gazlı yiyecekler tüketmesini önlemek gerekir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?