Reklam Alanı

Bebeklerde Gaz Çıkarmanın Yolları

Özgür - 26.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Gaz Çıkarmanın Yolları

Bebeklerde Gaz Çıkarmanın Yolları; Bebeklerde oluşan gaz sancısı ebeveynlerinin adeta kâbuslarıdır. Adeta anne babaların korkulu rüyası olan bu sorunla en kolay nasıl başa çıkılmaktadır?
Birçok bebekte gaz sıkıntısı yaşanmaktadır. Bazı erişkinler bebeklerin ne kadar gaz çıkardığına şaşırır. Bebeklerde gaz; karın şişliği, geğirmek, ağlama ve kramplar şeklinde kendini göstermektedir. Bu durum genellikle önemli bir hastalık belirtisi olmamaktadır. Hem yetişkinler hem de bebekler için günde 14 ila 23 defa gaz çıkarmak olağan bir durumdur.

Gaz neden olmaktadır? 

Genel olarak hava yutmaktan ya da alınmış olan gıdanın yeterince parçalanıp hazmedilememesinden ortaya çıkan gaz oluşumunda özellikle yiyeceklerin katkısı fazladır. Meyvelerin ve meyve sularının içinde bulunan “sorbitol” denilen şeker alkolü bulunmaktadır. Bebekler bu şeker alkolünü yeterince hazmedemezler, bundan dolayı da gaz oluşur. Aynı şekilde tahıllar ile bazı sebzelerin hazmı zor olduğu için gaz oluşmaktadır.

Bebeklerde Gaz Çıkarmanın Yolları

Bebeklerde Gaz Çıkarmanın Yolları

Bebekte gaz oluşmaması için neler yapılabilir?

Gaz oluşmasını engellemek adına birkaç yöntem önerilmektedir. Bu önerilerden birisi bebeği dik pozisyonda beslemektir. Anne, bebeği emzirirken veya biberonla beslerken bebeğin başını midesinden daha yukarda tutmalıdır. Böylece süt, midenin alt kısmına yerleşerek hava yukarıda kalacaktır ve geğirmeyle gaz daha rahat atılacaktır. Bebekte gaz oluşuyorsa biberon markasını da değiştirmek de fayda vardır. Mamanın yavaş aktığı biberon başlıkları daha sağlıklı olmaktadır.

Gaz sancısını gidermek için bazı öneriler

Bebeği geğirmesine yardımcı olmak, gazın kolay çıkmasını için çok yararlı olmaktadır.
Bebeği geğirtmek için; ebeveynler bebeği omzunda dik pozisyonda tutmak suretiyle sırtına vurabilir. Yüzükoyun kucağınıza yatırır ve arkasını sıvazlar. Oturtur pozisyonda kucağınızda tutar ve sırtına vurur. Bebek, geğirme pozisyonlarında gaz çıkaramıyorsa yemekten sonra yüzükoyun 5-10 dakika yatırılmalıdır. Böylelikle hava ile süt ayrılır, sonra arkasına vurularak tekrar geğirtilir. Bebeğe rahat gaz çıkartacak bir başka pozisyonda bisiklet hareketidir. Anne babalar eliyle bebeğin bacaklarını tutup bisiklete biniyormuş gibi çevirir, bebek böylece rahat gaz çıkarır. Bebeğin karın üstü yatması da gaz çıkarması için yararlı olmaktadır. Bebeklere gaz çıkarması için bazı ilaçlar verilmektedir ancak bu durumlar için bitkisel çaylar verilebilir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?