Reklam Alanı

Bebeklerde Diş Çıkarma

Özgür - 10.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Diş Çıkarma

DİŞ ÇIKARMA YAŞI PEK ÖNEMLİ DEĞİLDİR:

Diş çıkarma bebeklerde başka başka olur. Biri bulduğu şeyleri çiğner, sinirlenir ve her diş çıkmadan 3 veya 4 ay önceden ağzından salya akar. Bu da bütün ailenin huzurunu kaçırır. Başka bir vakada ise bir anne bebeğinin diş çıkarmaya çalıştığından şüphe etmezken bir sabah bebeğinin ağzında bir diş görür.
Bir bebek ilk dişini 3 aylıkken çıkarır, diğeri ise 1 yaşına kadar diş çıkarmaz. Fakat her ikisi de sağlıklı, normal bebeklerdir. Arada bir bazı hastalıklar diş çıkarma çağını etkileyebilir. Fakat bu enderdir, sağlıklı olan bir bebekte diş çıkarma onun doğduğu zamanki yeteneklerinin gelişmesine bağlıdır. Bir ailede bütün çocuklar erken diş çıkarabilirler. Başka birinde ise geç çıkarırlar. Bebeğiniz hemen diş çıkarırsa bu onun fazla zeki olduğu anlamına gelmez. Veya geç çıkaran bebek genellikle geri zekalı değildir.

bebeklerde-diş-çıkartma

NORMAL BİR BEBEĞİN DİŞLERİ NASIL ÇIKAR? 

Normal bir bebek 7 aylık olduğu zaman ilk dişini çıkarır. Fakat o 3 ve 4 aylık olduğundan beri ağzından salya akmakta, ısırmakta ve zaman zaman sinirli devreler geçirmektedir. Bir bebek ilk iki buçuk yılda 20 diş çıkardığı için onun bu devrenin çoğunda diş çıkarmaya uğraştığı bellidir. Bu durum her hastalığın diş çıkarma yüzünden olduğunun sanılmasına da kolaylıkla imkân verir.
Eski günlerde soğuk algınlığı, ishal ve ateş çıkmasına diş çıkarmanın sebep olduğu sanılırdı. Halbuki bu hastalıklara diş çıkarma değil mikroplar sebep olmaktadır. Fakat bazı bebeklerde diş çıkarmanın vücut direncini azalttığı ve o arada hastalanmanın daha kolay olduğu düşünülmektedir. Eğer bebeğiniz diş çıkarırken hastalanırsa veya 38.5 ateşi varsa, sanki diş çıkarmadığı devredeymiş gibi, onun hastalığı teşhis ve tedavi edecek bir doktora ihtiyaç vardır.
Genellikle ilk çıkan iki diş alt orta kesicilerdir. Kesiciler ağzın orta kısmında bulunan ön 8 dişe verilen addır. Bir kaç ay sonra üst 4 kesici daha çıkar. Normal bir bebekte, 1 yaşındayken 4 yukarıda 2 aşağıda olmak üzere 6 diş vardır. Bundan sonra bir süre diş çıkmaz. Sonra aralarında duraklama olmadan 6 diş daha çıkar. Alttaki 2 kesiciye 4 ilk azı dişi çıkar. Bu azılar kesici dişlerin hemen yanında çıkmazlar ve iyice geridedirler. Arada köpek dişlerine yer kalır.
İlk azı dişi çıktıktan sonra bir kaç ay aralıktan sonra sivri uçlu köpek dişleri azı ve kesiciler arasında yerlerini alırlar. Bunlar genellikle ikinci yılın ikinci yarısında çıkarlar. Bebek dişlerinin son dördü ise ikinci azılardır. Onlar ilk azıların arkasında ve üçüncü yılın ilk yarısında çıkar.

 

 

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?