Reklam Alanı

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Özgür - 02.04.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?; Bebekler diş çıkaracakları zaman ağrı hissederler, bu gayet normal durumdur. Diş çıkarırken bebeğin hissettiği ağrı, kaşıntı vb. durumlar rahatsız edici olabilir. Bu durumlarda bebek oldukça huysuz olur. Ancak bu durumlar için ağrıyı azaltacak bazı çözüm önerileri bulunmaktadır.

İşte bu çözüm önerileri: 

Annenin öncelikle bebeğe sarılması güven duygusu aşılayacaktır. Diş çıkardığı esnada bebek ağrıdan dolayı huzursuz olmaktadır ve kendini güvende hissetmek ister. Anne bebeğine sarılarak bu güven duygusunu aşılar.
Diş çıkardığı esnada bebeğin diş etlerinde ağrı olabilir, bu ağrıyı en aza indirmek için diş etlerine soğuk uygulama yapılmalıdır. Bebeğe çiğnemesi için soğuk bir şeyler verilebilir. Çiğneyeceği şey soğuk bir havuç, buzdolabında soğutulmuş emzik, nemli temiz bir bez ya da soğuk bir diş çiğneme halkasıdır. Verilecek bu şeyin bebeğin boğazına kaçmayacak bir madde olmasına dikkat edilmelidir. Havuç ısılırken ucundan tutmak da fayda vardır.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Serçe parmağı dezenfekte ederek diş etlerine sürerek masaj yapmak ağrıyı hafifletecektir.
Bazı anne babalar bebeklerdeki diş çıkarma ağrısını azaltmak adına lokal anestezik ilaçlar kullanır. Bebeğin diş etlerine sürülen bu ilaçlar kremler veya uyuşturucu jellerdir. Konuyla alakalı otc ilaçlar bulunmaktadır. Konuyla alakalı olarak benzocaine içeren lokal ilaçların iki yaşın altındaki çocuklara doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan kullanılmaması gerekti yönündedir. Ağrıyı dindirse de bu ilaçların yan etkileri olabilir.
Doktor, bebeğin diş ağrısını gidermek için asetaminofen içeren bir otc ağrı kesici önerebilir. Fakat doktor tavsiyesi olmadan bebeğe asla ama asla ağrı kesici ya da başka bir ilaç verilmemelidir. İki yaşında küçük çocuklarda asetaminofen içerikli ilaçlar doktorun önerdiği dozlarda kullanılmalıdır.
Altı ayını doldurmuş bebekler için İbuprofen diş etlerindeki iltihaplanmayı azaltıcı başka bir yöntemdir. Bu ilaç bebeğin midesini tahriş edebilir. Her ilaçta olduğu gibi bunun kullanımında da doktor tavsiyesi dikkate alınmalıdır.
Bebeklere diş ağrısı veya başka bir şey için kesinlikle aspirin verilmemelidir ya da aspirinle bebeğin diş etleri ovulmamalıdır. Aspirin bebeklerde reye sendromu denilen hastalığa neden olmaktadır. Bu hastalık nadiren de olsa ölüm riski taşımaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?