Reklam Alanı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Özgür - 29.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı; Her çocuk genellikle burun tıkanıklığı yaşar. Bu sorun huysuz ve iştahsız bir bebeğe yani uykusuz gecelere işarettir. Bu sıkıntı kış aylarında giderek artar, bazı durumlarda akciğer fonksiyonlarının bozulmasına bile neden olur. Bu sıkıntı birkaç pratik uygulama ile sorun olmaktan çıkacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Önemi

Burnu kolay kuruyan bebeklerin tıkanması erişkinler gibi kolay temizlenmez. Bu sorun çok basit gibi görünse de bebeklerin uyku düzeninden beslenmesine kadar her şeylerini olumsuz yönde etkilemektedir.  Burun tıkanıklığı olan bebeğin yeteri miktarda ememediği beslenemediği görülür. Bu esnada da fazla miktarda gaz yutacaktır. Dolayısıyla bu durumda gaz sancısına yol açacaktır.
Burun tıkanıklığı deva ettiği sürece orta kulağın havalanması etkilenir, orta kulak enfeksiyonu oluşabilir.
Akciğerlere giren havayı ısıtan, nemlendiren ve filtre eden burun tıkanırsa bebek sadece ağızdan nefes almak zorunda kalacaktır. Bu durumda da soğuk ve kirli havanın burun filtresinden geçmeden doğrudan akciğerlere geçer. Burnu tıkalı çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları sık görülmesinin nedeni budur.
Bebeği beslenememesi uykusuz ve huzursuz geceleri delalettir. Dolayısıyla uykusuz anne ve babaya…

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde burun tıkanıklığı nedeni nedir?

Nezle, grip, sinüzit vb. üst solunum yolu enfeksiyonları ile alerjiler ve irittanlar,
Kuru havada burun içindeki salgı bezleri ile savunma görevi bulunan silia denen küçük tüycükler uygun şekilde çalışamaz. Bu durum tıkanıklığa neden olur.
Burunda anatomik, doğuştan gelen yapısal bozukluklar; geniz eti, koanal atrezi ile burun duvarı şekil bozuklukları,
Burunda aşırı kan birikmesi,
Burunda yabancı bir cisim bulunması,
Yanlış burun açıcı ilaç kullanımı,
Bazen de küçük bebeklerde fizyolojik bir burun tıkanıklığı görülmektedir. Yumuşak olan burun kıkırdakları, bebek nefes alıp verirken birbirine yapışmaktadır. Bebeğin zaten dar olan burun kanalı iyice daralır. Bu yüzden hava daha dar bir yerden geçmeye çalışmaktadır. Bu durumda sesler hırıltı şeklinde çıkacaktır. Bu da bebekte burun tıkanıklığı ya da hırıltı şeklinde algılanmaktadır.

Burun tıkanıklığı için bazı öneriler

Bebeklerin  burnu  kolay  kuruyup tıkanmaktadır. Bebeklerde sümkürerek burnu temizlemek çok zordur. Bunu beklemek de kolaycılık olacaktır. Serum fizyolojik kullanarak ve oda nemlendirilerek burun tıkanıklığı giderilmektedir.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?