Bebekler için Yuvarlanmak ve Oturmak

Özgür - 06.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebekler için Yuvarlanmak ve Oturmak

YUVARLANMAK VE OTURMAK

Bebeklerin yuvarlanma, oturma, emekleme, ayağa kalkma ve yürüme çağları, baş veya kollarını kontrol etme çağlarına nazaran çok daha değişiktir. Bu daha çok bebeğin mizacıyla ağırlığına bağlıdır. Hareketli, ince bir bebek hemen harekete geçmek için sabırsızlanmaktadır. Tombul, sakin bir bebek ise daha sonraya kadar bekler.
Bir bebek dönecek çağa geldiği zaman eğer bir kayışla bağlanmamışsa arkasını döneceği süre içinde bile başı boş bırakılmamalıdır. Bu tip kayışlar kumaş banyolarla birlikte satılır. Bebek dönmeye başladığı zaman onu bir büyüğün yatağında bırakmak bile doğru değildir. Bebek, yatağın kenarına şaşılacak bir hızla erişiverir.
Bebeklerin çoğu (Kalkmalarına yardım edildikten sonra) 7 ile 9 ay arasında dimdik oturmayı öğrenebilirler. Bazı normal zeki bebekler bunu yapana kadar bir yıllık olmayı bekleyebilirler. Fakat daha bebekler başarıya erişmek için gerekli hareket ayarına sahip olmadan da bunu denemeye kalkar. Eğer ellerini tutarsanız o kendisini kaldırmaya yeltenir. Bu heves annenin aklına şu sorunun gelmesine sebep olur: ‘Onu kaç aylıkken arabasına veya dik arkalı bir iskemleye oturtabilirim?’ Doktorlar genellikle bir bebek kendi kendine bir kaç dakika dimdik oturmayı öğrenene kadar onu alıp oturtmaya pek yanaşmazlar. Bu bebeği eğlendirmek için kendisini çekerek oturacak duruma getiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Aynı şekilde bebeği kucağınıza oturabilir veya boynu ve sırtı dümdüz olduğu sürece arabasındaki meyilli yastığa dayayabilirsiniz. Bebeğin sırtının uzun süre için kambur durması iyi sonuç vermez.Bu da dik arkalı iskemle sorusunu ortaya çıkarır. Bebeğin yemeklerini aileyle beraber yemesinin büyük yararları vardır. Diğer taraftan yüksek bir sandalyeden düşmek de çok sık rastlanan bir kazadır. Eğer bebek yemeklerinin çoğunu kendi başına yiyecekse ona masası alçak bir iskemle almak daha uygundur. Eğer yüksek iskemle kullanacaksanız çabucak devrilmeyen alt tarafı geniş tipte olanlardan seçin. Bebeği buna bağlayacak bir de kayış alın. Emeklemeyi veya ayağa kalkmayı öğrenen bir bebeği alçak veya yüksek bir iskemlede uzun süreler bırakmayın. Onun daha fazla serbestliğe ihtiyacı vardır.

bebekler için oturmak ve yuvarlanmak

ÜSTÜ DEĞİŞİRKEN BİR OYUNCAK VEYA YİYECEK:

Bebeğin hiç bir zaman öğrenmeyeceği şeylerden biri annesi üstünü değiştirir veya onu giydirirken hareketsiz yatmaktır. Bu onun karakterine zıttır. Yarım yıldan itibaren bebek yuvarlanmayı öğrendiğinde ve bir yıllık olup annesi onu ayakta giydirdiği zaman bebek ömründe böyle bir rezalet duymamış gibi yatırılma karşısında hiddetle ağlar ve çırpınır.
Biraz yararlı olabilecek bazı şeyler vardır. Bir bebek annesi tuhaf sesler çıkarırsa mücadeleyi unutur, bir başkası bir parça krakerle duruma dayanır. Bebeğe sadece üstü değiştirildiği saatlerde vereceğiniz onun çok ilgisini çekecek müzik kutusu, vs. gibi güzel bir oyuncak alabilirsiniz. Bebek bağırmaya başlayınca değil daha onu üstünü değiştirmek için yatırmadan evvel fikrini çelmelisiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?