Reklam Alanı

Bebekler Hangi Meyveleri Tüketmeli

Özgür - 14.03.17 tarihinde yayınlandı.

Bebekler Hangi Meyveleri Tüketmeli

Bir bebek ilk yılında haşlanmış elma, kayısı, kuru erik, armut, şeftali, ananas ve çiğ, olgun muz, elma, armutla beslenmiş olabilir. O bir yıllık olunca bu meyveler bazıları parçalı olarak verilmelidir. Büyükler için yapılmış olan konserve şeftali, armut, vs. fazla şekerli olduklarından çocuklar için uygun sayılmazlar. Hiç olmazsa bunların şerbetini dökmelisiniz.
Portakal, şeftali, kayısı, erik, çekirdeksiz üzüm gibi çiğ meyveler iyi sindirim yapan 1 ve 2 yaşlarındaki çocukların besinlerine ilâve edilir. Bu meyvelerin tam anlamıyla olgun olmaları gereklidir. Çocuk 3 veya 4 yaşına gelene kadar meyvelerin kabuklarını soyunuz. Kabuk soyulmadığı zaman meyveler, ilaçlanmış olabilecekleri için dikkatle yıkanmalıdır.

Bebekler Hangi Meyveleri Tüketmeli

Kiraz, çilek, ağaç çileği, böğürtlen gibi meyveleri vermek için 2 yaşına kadar beklemek yerinde olur. Çilek bazen vücutta kırmızılıklar ve kaşıntı yapar. Küçük çocuklar çilek gibi meyveleri bütün yutarlar ve bunlar bağırsaklar tarafından olduğu gibi dışarı atılır. Zira çocuğunuz iyi çiğnemeye başlayana kadar bu meyveleri ezmelisiniz. Çocuk çekirdekleri ağzında ayırmayı öğrenene kadar bunları daha önceden çıkarmalısınız. Çilek ve ağaç çileği gibi meyvelere hangi yaşta başlarsanız başlayın meyveyi az verin ve eğer çocuk rahatsız oluyorsa hemen kesin.
Her cins kavun ve karpuz 2 yaşında, fakat büyük bir dikkatle verilir. Bunları ezin ve çok az miktarlarda verin.
Kuru erik, kuru kayısı, kuru incir, hurma gibi yemişler bebek 2 yaşındayken haşlanmadan küçük küçük kıyılıp salatalara konarak veya çocuğun bunları kemirmesi için bütün olarak verilir. Kuru yemişler önce iyice yıkanmalıdır. Kuru yemişler dişlere yapıştığı için bunları sık sık vermemelidir. Çocukların meyvelere kesinlikle ihtiyacı vardır. Gerek vitamin oranları, gerek besin içerikleri olsun meyveler çok kıymetli gıda maddeleridir. Ancak çocuklara verirken yukarıda anlattığımız şartlara dikkat etmelisiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?