Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Özgür - 24.02.18 tarihinde yayınlandı.

Bebek tırnakları yetişkinlere göre hem daha esnek hem de daha yumuşaktır. Yeni doğan bebeklerin tırnakları çok keskindir. Hızla uzayan tırnakların belirli aralıklarla kesilmesi gerekir. Yeni doğan bebeklerin ayak tırnakları el tırnaklarına oranla daha yavaş uzamaktadır.

Bebek tırnağı nasıl kesilir sorusu anne ve babaların en çok merak ettiği konulardandır. Bebeklerin tırnakları uyurken kesilebilir. Banyodan sonra bebeklerin tırnağı rahatlıkla kesilebilir. Banyodan sonra tırnaklar yumuşamakta ve zorlanmadan kesmenize imkan sunmaktadır. Bebeklerin tırnakları hızlı uzadığından dolayı haftada birkaç defa tırnak kesmek durumunda kalabilirsiniz. Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Bebeklerin Tırnağını Keserken Işığın Yeterli Olması Gerekir

Bebeğin tırnağını kesmek için yeterli miktarda ışığa sahip olmanız gerekir. Bebek makası kullanarak dikkatli bir şekilde bebeğinizin tırnağını kesebilirsiniz. Tırnağını keserken bebeğin elini sıkı sıkı tutmaya özen gösterin.

Bebek Tırnaklarını Parmak Eğrisi Boyunca Kesin

Bebek tırnağı kesmek özen ve dikkat gerektiren bir konudur. Bebek tırnağı keserken parmak eğrisi boyunca kesmeye özen gösterin. Hem ayak tırnakları hem el tırnakları parmak eğrisi boyunca kesilmelidir.
Bebeğin tırnaklarını düzeltmek için karton törpüler tercih edebilirsiniz. Bu sayede sivri şekilde kalan tırnakları törpüleyerek bebeğin yüzünü çizmesini önleyebilirsiniz. Karton törpüler sayesinde sivri ve sert tırnakları yumuşatabilirsiniz.

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Bebek Tırnağı Nasıl Kesilir?

Doğru Tırnak Makası Kullanın

Bebek tırnağı kesmek için doğru tırnak makası seçimi oldukça önemlidir. Seçilen bebek tırnak makasını bebeğin tırnak etine zarar vermemesi gerekir. Aksi halde bebeğinizin canı acıyabilir.
Yetişkinlerin tırnaklarını kesmek için kullanmış olduğu tırnak makasları bebekler için kullanılamaz. Bebeklerin etlerine zarar vermeyen ve bebek tırnağı için uygun ve ideal tırnak makası seçmek gerekir.

Tırnaklar Banyo Sonrası Kesilmelidir

Bebek tırnağı kesmek için banyo sonrasını tercih edebilirsiniz. Banyodan sonra bebeğin tırnakları daha yumuşayacağı için tırnak kesmek daha kolay bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Yanlış Tırnak Kesimi Enfeksiyon Oluşmasına Neden Olur

Bebeklerin tırnakları yumuşak ve esnek bir yapıya sahiptir. Ancak tırnağın uzamasıyla birlikte sertleştiği görülür. Bebek el tırnaklarının yuvarlak kesilmesi gerekirken ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir. Yanlış tırnak kesimi enfeksiyonlara neden olur. Bu nedenle ilk 6 hafta boyunca bebeklere eldiven giydirilmelidir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?