Bebek Saçı Nasıl Kesilir?

Özgür - 22.02.18 tarihinde yayınlandı.

Bebekler dünyaya geldiklerinde bazıları seyrek bazıları ise gür saçlara sahip olur. Her bebeğin doğumundan 6 ay sonra tüm saçları dökülür ve yeni saçlar çıkar. Bebeklerin ilk altı ay içerisinde saçları kesilmemelidir. Ancak daha sonra saçların kesilmesinde herhangi bir mani bulunmamaktadır.

Bebeklerin saçı ilk defa 1 yaşında kesilebilir. Bebek saç kesimini çocuk ya da bebek kuaförlerine yaptırmak gerekir. Ancak bazı anne ve babalar profesyonel bir destek almak yerine evde bebeklerinin saç kesimini gerçekleştirir.Bebek Saçı Nasıl Kesilir?

Bebeklerin Saçını Kesebilmek İçin Neler Gerekir?

Bebek saç kesimi için gereken malzemeler şu şekildedir:

  • Saç kesimi için makas
  • Bebeğin oturabileceği bir koltuk
  • Temiz havlu
  • Tarak
  • Suyla dolu olan sprey şişe
  • Saç kesimi yapılırken oyalanması için oyuncak

 

Bebeklerin Saçı Kesilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin saç kesimi gerçekleştirilirken anne ve babaların dikkatli olması ve bebeklerine zarar vermeden başarılı bir şekilde saç kesimini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bebeklerin korkutulmadan saç kesiminin gerçekleştirilebilmesi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

Bebek Saçı Nasıl Kesilir?

Bebek Saçı Nasıl Kesilir?

Saç Kesimi için Uygun Zamanı Seçin

Saç kesiminin gerçekleştirilebilmesi için uygun zaman seçimini yapmak önemlidir. Bebeklerin keyifli olduğu zaman dilimlerini seçerseniz saç kesme işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Saç kesimi yapılmadan önce bebeğin aç olmaması ve altının temiz olması önemlidir.

Mama Sandalyesinde Oturmasını Sağlayın

Mama sandalyesi bebeğin hem rahat hem de sabit durabileceği sandalyelerdir. Mama sandalyelerinde saç kesimi daha kolay olacaktır. Kemerini bağlayarak bebeğinizin saç kesimini gerçekleştirebilirsiniz.

Bebeğinizle Konuşun

Saç kesimi gerçekleştirirken anne ve babaların bebekleriyle bol bol konuşması gerekir. Her ne kadar söylediklerinizi anlamasa da sizin konuşmalarınıza dikkatini verecek ve saç kesimini canı yanmadan gerçekleştirme imkanı bulacaksınız. Saç kesimi gerçekleştirirken anne ve babaların rahat tavırlarla bebekle konuşması önemlidir.

Bebeğinizi Oyalayın

Bebeğin dikkatini dağıtabilmek için sevdiği oyuncakları verebilir ve saç kesimini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Yanınızda Biri Olsun

Bebeğin saç kesimi gerçekleştirirken yalnız olmamaya dikkat etmelisiniz. Bu kişi hem size yardımcı olur hem de bebeği oyalar.

Yavaşça Kesime Başlayın

Önce bebeğinizin boynuna bir havlu dolayın ve saçların dökülmesini engelleyin. Ardından bebeğin saçını ıslatın ve yavaşça kesmeye başlayın.  Kesim yaparken bıngıldağa çok bastırmamaya özen göstermelisiniz. Tarak yardımıyla saçı düzeltin ve kesim işlemini tamamlayın.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?