Bebeğin Emmesini Engelleyen Sebepler Nelerdir?

Özgür - 28.02.18 tarihinde yayınlandı.

Meme başı yeni emziren anneler için sorun olabilir. Eğer meme başı belirgin bir şekilde çıkık değilse bebek emmekte güçlük çeker. Zaten güçlü olmayan çene kasları meme başını çekmek için zorlanır ve bebek emekten vazgeçer. Meme başını çıkartmak için pompa kullanabilirsiniz. Bebek memeyi tutmakta zorlanmadığı memeyi kolaylıkla emecektir. Diğer yandan bazı bebekler anne sütünü emmekte isteksizdirler. Bebeğin damak tadının şekerli gıdalara uymaması bunun başında gelir. Diğer yandan anne sütünün az olması bebeği emmekten soğutabilir. Bebeklerde görülen bu isteksizliğe karşı hemen hazır mamalara başvurmanız gerekmez. Bebeğin Emmesini Engelleyen Sebepler Nelerdir?

Bebek Neden Emmez?

Bebekler anne sütünü doğal bir refleks olarak ararlar. Her bebek anne sütü ile beslenmelidir. Anne memesi bebeğin zorlanmadan doymasını sağladığı gibi hazır mamaların içerdiği zararlardan uzaktır. Bebeğinizin emmek istemese bile alışana kadar anne sütünden başka bir gıda vermemeniz gerekir. Bebeğinizin doyamadığını düşünüp mama almanız onu sağlıksız yapar. Anne sütüne en yakın diye satılan mamalar bile bebek gelişimini olumsuz etkiler.

Bebeğin Emmesini Engelleyen Sebepler Nelerdir?

Bebeğin Emmesini Engelleyen Sebepler Nelerdir?

Sütünüz Az Olabilir

Bebeğinizin emzirirken her öğünde farklı memenizi vermelisiniz. Bu sayede sütünüz az olsa bile dinlenen memede daha fazla süt olacak ve bebek doyacaktır. Anne sütü bebeklerin gelişimi için çok önemli olduğundan ek gıdaya bile hemen başlanılması önerilmez. Hazır mamalara başlanılması ise anne sütünden daha fazla soğumaya neden olur. Bebekler anne sütünü emdikleri sürece bu süte alışırlar. İlk üç aydan sonra bile isteksizlik olursa doktora danışarak mamaya başlayabilirsiniz.

Hazır Mamalar

Hazır mamalarla beslenen ve anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişimleri izlediğinde maya yiyen bebeklerde çeşitli mide sorunları görülmüş, bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca mama obezite riskini artırmakta ve ilerde çeşitli sağlık problemleri yaratmaktadır. Bebeğinizin az emmesi sizi tedirgin etmesin. Bebekler sık ama az emerler. Bebekleri sıklıkla ama az olarak emzirmeniz hem doymasını sağlayacak hem de anne sütüne alışmasını sağlayacaktır. Bebek azda emse zamanla acıktığı kadar emecektir. Bu nedenle bu konuda endişe duymadan sabırlı bir şekilde bebeğinizi emzirmeye devam etmeniz gerekiyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?