Balık Bakımında Bilinmesi Gereken Temel Kurallar

Özgür - 30.03.18 tarihinde yayınlandı.

Akvaryum ’da süs balıklarının bakımı nasıl olmalıdır. Vitamin takviyeleri su değişimi ve daha fazlası bu başlığın altında olacaktır. Evde balık bakımı hakkında sizlere detaylı bilgiler paylaşacağız. Balık Bakımında Bilinmesi Gereken Temel Kurallar

Akvaryum Temizliği

Balık bakımında akvaryum temizliği önemlidir. Bu sebepten dolayı ilk kez kuruyorsak veya periyodik su değişiklikleri sırasında bu konulara dikkat ve özen göstermek gereklidir. Bu bakım oldukça önem arz etmektedir. Günlük hayatta dışarıdan gelen toz pislik ve benzeri mikroorganizmaların temizlenmesi durumunu açıklayacağız. Bir süre sonra hayvanların yaşamından ve sudan kaynaklanan yosun ve pisliklerin temizlenmesini cam temizleme aparatları ile yapabiliriz. Bunlar pet shoplardan temin edilebilir. Ayrıca cam temizleme bezleri ile de akvaryumun suyunu boşalttıktan sonra ılık su ile ovalayarak temizleyebiliriz. Bu bakım konuları canlılar için önem arz etmektedir.

Balık Bakımında Bilinmesi Gereken Temel Kurallar

Balık Bakımında Bilinmesi Gereken Temel Kurallar

Akvaryum Dekorasyonları

Canlı hayvan bakımında hem akvaryumunuzun güzel görüntüsünden dolayı hem de balıkların strese girmemesi için canlı bitkiler akvaryuma konulabilir. Hem güzel bir görüntü sağlayacak hem de hayvanlar için ortam oluşacaktır. Seçilen kumda hayvanların psikolojisi için önemlidir.

Mutlaka Olması Gerekenler

Bir balık akvaryumunda mutlaka bulunması gereken cihazlar vardır. Bunlardan birisi balıkların yaşamını devam ettirebilmesi için suyun ısı değerini aynı seviyede tutmak için balık ısıtıcısıdır. Bir diğer olması gereken ise oksijen motorudur. Bu suyun içerisindeki oksijeni sürekli yeniler ve hayvanlar için uygun alanı sağlar. Bu dikkat edilmesi kurallar arasında yer almaktadır.

İlerleyen zaman zarfı içerisinde doğurgan balıklar için yavru kutusu almakta şarttır. Örnek verecek olursak moli ve lapistes gibi çok doğurgan hayvanlarda bu işe yarayacaktır aksi taktirde anne balık yavruları yer diğer balıklardan korumak için yavru kutusu şarttır. Not olarak eklemek gerekirse çok ortalama on ve üzeri balığın yaşadığı bir akvaryumu on beş de bir sürekli ve düzenli şekilde akvaryumun suyu balıkların sağlığı için değiştirmesi gerekmektedir. Bu hususa dikkat edilmelidir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?