Reklam Alanı

Bağırsak ve Kolon Kanserini Önlemenin Yolları

HbY - 05.05.17 tarihinde yayınlandı.

Sindirimin bağırsak kanseri ve kolon kanseri tedavisinden sonra epey bir süre iyileşme süreci vardır. Bu iş zaman alır. Bağırsak veya kolon kanseri tedavisi uzun bir süreye yayılır. Bazı gıdalar bağırsağınızın çalışma biçimini bozabilir. Tedaviden sonra, meyve ve sebzeler gibi yüksek lifli gıdalar tüketilirse yararlı olabilir.

Kolostomi yaptırdıysanız bağırsağınızın normal şekilde çalışması birkaç ay sürer. Her insanın farklı bünyesi vardır ancak bu bünyelere özel olarak diyet hazırlamak diyetisyen veya doktora düşer. Kişi neyin kendisine iyi geldiğini deneme-yanılma ile bulabilir.

Kolon Kanserini Tetikleyen Besinler

  • Çok yüksek lifli meyve ve sebzeler
  • Soğan, Brüksel lahanası ve beyaz lahana
  • Baklagiller, örneğin fasulye veya mercimek
  • Gazlı içecekler, bira
  • Çok zengin veya yağlı gıdalar

Kolon Kanseri  Ameliyatı Sonrası Yemek

Kolon Kanseri Ameliyatı Sonrası Yemek ; Ameliyatınızdan sonra eve girecek kadar iyi olduğunuzda, oldukça normal bir şekilde günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Yaklaşık 6 hafta düşük lifli diyet deneyebilirsiniz. 6 hafta sonra iyileşmeye doğru diyetinizdeki miktarı yavaş yavaş arttırabilirsiniz. İshaliniz varsa bol miktarda sıvı almak önemlidir. Çok su içtiğiniz halde  hala susuz hissediyorsanız, sıvı ve vücut tuzlarının (elektrolit yerine içecek) yerini alacak bir içeceğinizin olması gerekebilir. Doktorunuz bunu size bildirebilir.

Bağırsaklarınız birkaç hafta sonra daha normal çalışmaya başlamalıdır. Ancak belirli gıdalar sizi zorlayabilir.  Ameliyat sonrası bakteri ve enfeksiyonlarla savaşmak için et balık gibi protein kaynaklı besinler tüketin. Bunlar size güç verecektir. Operasyonun ilk 6 haftasından sonra bunları tüketin. İlk zamanlarda sebze çorbaları iyi gelecektir. Kesinlikle bir oturuşta çok yemek yemeyin. Bu durum bağırsaklarınızı yorar. Fast FOOD ve işlenmiş besinlerden de uzak durun. Meyveleri kabukları ile değil soyduktan sonra yiyin. Hazır meyve suyu yerine asitli olmayan (narenciye ) meyvelerin suyunu tercih edin. Yemekleri azar azar ama  sık aralıklarla yiyin.

Bağırsak ve Kolon Kanserini Önlemenin Yolları
Bağırsak ve Kolon Kanserini Önlemenin Yolları

Kolon Kanserinde Suyun Önemi

Bol su için. Ameliyat sonra bağırsaklarınızın daha hızlı toparlanması için günde en az 2 lt su için. Çay kahve alışkanlıklarınızı terk etmeniz ameliyat sonrası bakım için gereklidir bu nedenle kahve ve çayı azaltın. Yeşil çaya odaklanın günde 2 bardak içmeniz yeterlidir.

Radyoterapi sonrası Hasta Diyeti

Bağırsağa yapılan radyoterapi genellikle ishale neden olur. Tedavinin sona ermesinden sonra bu işlem birkaç hafta sürebilir. Doktorunuz diyare kontrolü için size ilaç verebilir. Tedavinizin tamamlanmasından sonraki 4-6 hafta içerisinde düzelmezse doktorunuza danışmanı gerekir.Tedavi bitirirken ishal ilaçlarını almaya devam etmek en iyisidir. Aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltabilirsiniz. Doktorunuz bunu nasıl yöneteceğiniz konusunda size bilgi verecektir.

Kemoterapiden sonra Diyet

Bağırsak kanseri için kemoterapi ishal yapar ve sizi hasta hissettirir. Ayrıca ağrınız artabilir. Tedaviniz bittikten sonra bu yan etkiler kaybolacaktır. Normal bir diyete yavaş yavaş geri dönebilirsiniz. Ama ara sürede dikkatli beslenmeniz ve kılı kırk yarmanız gerekir.

3 Beyazı Hayatınızdan Çıkarın

Hasta  ilaçların etkisi ile rahat ederse normal miktarda et ve süt ürünlerini ekleyin. Bazı insanlara süt sindirilemez bir besin gibi gelse de Diyetinize süt, peynir veya pişmiş yumurta gibi bol protein içeren besinler ilave edin. Sağlıklı beslenme, kolon kanserini bir ölçüde önlemeye yardımcı olabilir. Bitki kaynaklarından elde edilen yiyeceklerin bulunması daha iyidir ve hasta hayvansal kaynaktan alınan yağ miktarını azaltmalıdır. Asitli içecekler kola alkol bira gibi içecekler kolon kanseri için çok zararlıdır. Ayrıca baharatlı besinler ve çok sıcak yiyecek ve içecekler de zararlıdır bu nedenle hem  3B olarak nitelendirilen tuz ekmek ve şekeri hayatınızdan çıkarın hem de asitli içeceklerden uzak durun.  Sağlıklı kalmak için ilaç alımının yanı sıra ayrıca diyet ve egzersiz de yapmak gerekir. Tek başına diyet yeterli değildir yine tek başına ilaçlar da yeterli değildir.

Ayrıca Kolon Kanseri ile ilgili bir önceki makalemiz olan  Kolon Kanseri Nedenleri ve Önleme Yolları başlıklı yazımızda da bir çok detaya yer vermiş bulunmaktayız.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?