Reklam Alanı

Antidepresan İlaçları ve Zararları

Özgür - 28.03.17 tarihinde yayınlandı.

Antidepresan İlaçları ve Zararları

Antidepresan İlaçları ve Zararları ; 

Liverpool Üniversitesi’nin araştırmasına göre Antidepresan İlaçları ve Zararları ile ilgili  yan etkileri sanıldığından çok daha fazla ve ciddi. Antidepresanların intihar düşüncesini tetikleyici ve duygusal küntlük yapıcı yan etkilerinin gözardı edildiği ortaya çıktı.

Antidepresan reçete edilen 1.829 Yeni Zelandalı üzerinde yapılan bu çalışmada araştırmacılar, katılımcıların yarıdan fazlasının ilaca bağlı psikolojik sorunları olduğu geribildiriminde bulunduğunu gördüler. Araştırmacıların antidepresan kullanımının fayda / zarar oranı konusundaki endişeleri giderek artıyor.

Bazı ülkelerde on kişiden birine antidepresan reçete ediliyor. Araştırma grubunun lideri, Liverpool Üniversitesi Psikoloji, Sağlık ve Toplum Enstitüsü profesörlerinden psikolog John Read “Üzüntü ve stresin ilaçla kontrol edilmesi çok tuhaf boyutlara vardı.” diyor.

Antidepresanların olumsuz psikolojik yan etkileri:

Bu çalışmadaki katılımcıların hepsi son beş senedir antidepresan kullanıyorlardı. Katılımcılar yaklaşık 20 yan etkiyi içeren bir anket doldurdular. 18-25 yaş arasındaki katılımcıların yarıdan fazlası intihar düşüncesi olduğunu bildirdi. Tüm katılımcılar arasında görülen yan etkiler:

– Cinsel sorunlar. (% 62)
– Duygusal küntlük. (% 60)
– Kendi gibi hissetmemek. (% 52)
– Olumlu duygularda azalma. (% 42)
– Başkalarını daha az umursama. (% 39)
– İlaç bırakıldığında çekilme belirtileri görülmesi. (% 55)

Antidepresan İlaçlar ve Zararları

Antidepresan İlaçları ve Zararları

Profesör Read şimdiye kadar antidepresanların kilo alma, bulantı gibi biyolojik yan etkileri gayet iyi belgelendi ancak neden oldukları psikolojik ve ilişkisel sorunlara pek fazla değinilmemişti. Oysa bunların da çok ciddi boyutlarda olduğu görülüyor. Ayrıca bu çalışma ilaçlar reçete edilirken bu yan etkiler konusunda uyarı yapılmadığını gösteriyor.

McMaster Üniversitesi’nce Nisan 2012’de yayınlanan bir çalışma için antidepresanların tüm vücut üzerinde yaptıkları etkiler detaylı olarak değerlendirilmiş ve araştırmacılar yaygın olarak kullanılan antidepresanların hastalara iyilikten çok zarar verdiği sonucuna varmışlardır.

Sonuç: Antidepresanların olumlu ve olumsuz yanlarını doktorunuzla etraflıca tartmalısınız.

Giderek artan sayıda kanıt antidepresanların ne tam anlamıyla güvenli ne de tam anlamıyla etkili olduğunu gösteriyor, hatta faydadan çok zarar verdiğini gösteriyor. Beyinde hücre hasarı oluşması nedeniyle zihinsel gerileme, araba kullanma gibi yoğun konsantrasyon gerektiren işleri zorlaştıracak konsantrasyon azalması gibi kalıcı etkiler görülüyor.

Tüm hastalar, özellikle de yaşlılar, ilaçların kanama riskleri konusunda uyarılmalılar. Yaşlıların gördüğü zararlar çok daha fazla olduğundan mutlaka düşme riski, kanama, inme ve ölüm riskleriyle ilgili uyarılmalılar.

Yorumlar (1 Yorum)

    serequal diye bir anti depresan ilaç kullanmıştım bir dönem. çok kötü rüyalar gösteriyordu, halisülasyonlar görüyordum o ilaç sayesinde

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?