Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Özgür - 27.02.18 tarihinde yayınlandı.

Anne sütünün faydaları çok fazladır. Anne sütü çocuğun gelişimine olumlu yönde katkıda bulunur. Bu nedenle anneler sütünün arttırabilmek için sağlıklı ve kaliteli beslenmeye özen göstermektedir.
Sütünün az geldiğini düşünen anneler beslenme düzenini sağlıklı bir hale dönüştürdüğünde sütünün arttığını gözlemleyecektir. Anne sütünü arttıran yiyecekler şu şekildedir:  Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Havuç

Havuç içerdiği fitoöstrojen maddesi nedeniyle tam bir kadın dostu yiyeceklerdendir. Doğal östrojen deposu olan havuç süt üretiminin artmasına da katkı sağlar. Annelerin emzirme döneminde mutlaka havuç tüketmesi gerekmektedir. Havucu temizleyip çiğ olarak tüketmek anne sütünü arttırmak için birebirdir.

Yulaf

Anne sütünün sağlıklı olması ve miktarında artış meydana gelmesi için yulaf tüketimi önemli bir yere sahiptir. Yulaf içerdiği oksitosin maddesi sayesinde anne sütünün kanallardan hızlı bir şekilde ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

Badem ve Ceviz

Kuruyemişler anne sütünü arttıran besinlerdendir. Özellikle badem ve ceviz hem besleyici hem de kaliteli anne sütü için mutlaka tüketilmelidir. Vücuda faydalı yağları içerisinde barındıran badem ve ceviz anne sütünü arttırıcı özelliğe sahiptir.

Dereotu

Dereotu anne sütünü arttırmaya yarayan temel besinlerden biridir. Dereotunu pişirmek yerine taze olarak tüketmek alacağınız faydayı arttıracaktır. Dereotu hem yemek süslemelerinde hem de salatalarda tüketilebilir.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler Nelerdir?

Sarımsak

Sarımsak bebeğin sütü daha uzun süre emmesine yardımcı olan bir besindir. Annelerin sarımsağa karşı herhangi bir alerjik durumu söz konusu değilse rahatlıkla tüketilebilir.
Sarımsak vitamin ve mineral açısından çok zengin besin kaynaklarından biridir. Süt kalitesini arttıran sarımsak sütün artmasına da yardımcı olmaktadır.

Su

Anne sütünü arttırmak için en etkili yol su tüketmektir. Bol ve kaliteli sütü olmasını isteyen annelerin su tüketmesi gerekir. Anne sütünün önemli bir kısmı sudan meydana gelmektedir. Emziren annelerin doktor önerilerine uyarak bol bol su tüketmeyi ihmal etmemesi gerekmektedir.

Susam

Susam emzirme dönemindeki annelerin sütünü arttırmak için kullandığı besinlerden biridir. Susamda vücut için gerekli sağlıklı yağlar bulunmaktadır. Susamı salatalara ekleyerek rahatlıkla tüketebilirsiniz. İsteyen anneler susam yağı kullanarak da aynı etkiyi yaratabilir. Susam süt kalitesi ve miktarında artış sağlamaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?