Ailede Kadın ve Erkek Farklılığı

HbY - 15.03.17 tarihinde yayınlandı.

Ailede kadın ve erkek farklılığı aslında çokta önemli bir konudur. Kadın ve erkek arasında farklı olarak belirlenmiş olan fiziki ve ruhsal yapı, tamamıyla farkı görevler içindir. Birine verilen görev Annelik, Birine verilen görevde Babalık olarak rol üstlenmektir. Erkek, annelik görevini tam olarak yapamaz; annede babaya ait olan yükümlülükleri tam olarak yerine getiremez.

Çocuk bakımını üstlenen annede ki sabır, merhamet, şefkat, ince duygular,  derin hisler, heyecan anı  erkeğe göre daha baskın olmakla beraber aynı derecede erkekte yoktur. Bu konuda annenin duygu ve hisleri daha öndedir erkeğe göre.  Ailenin kazanç, geçim, koruma, bakım, savunma ve buna benzer ağır yükler ise tamamıyla babanın yani erkeğin görevi olduğu için , erkeğe bu tür konularda da özel yetenekler verilmiştir.  Örneğin 60 kiloluk bir erkek 40 kiloluk bir yükü kaldırabilirken, aynı kilolara sahip kadın bu yükü kaldırmakta zorlanır hatta kaldıramaz bile.

Dinimizde kadın ve erkek arasında ki  farklılık

Dinimizde ki kadın ve erkek farklılığı yüce yaratıcımız olan Allah’ın bizlere lütfettiği en büyük rahmetlerinden biridir. Özellikle iki karşı cinsi bir birine muhtaç bir şekilde yaratarak yani erkeği kadınla- kadını da erkekle tamamlayarak yaratarak dünya üzerinde ki düzende kadın ile erkeğin daha huzurlu bir ortam oluşturmasına biz insanlar pek farkında olmasak ta katkıda bulunmuştur.

Dünyanın düzeni ve insanlar

Kainatın varoluşunda ki düzeni  zıtlık ve farklılıklar ve ayrıca bir birine muhtaç olma esasına göre kurulup yaratılmıştır. Bunda insanoğlunun henüz bilmediği ve tahmin bile edemediği binlerce farklı sır ve faydalar vardır.

Örneğin bu dünyada herkes zengin yada herkes fakir olmuş olsaydı dünyanın düzeni bozulur ve hatta dünyada hiç bir düzen olmazdı.

ailede-kadın-ve-erkek-arasındaki-sorumluluklar
ailede-kadın-ve-erkek-arasındaki-sorumluluklar

Kadın ve erkeğin Yaratılış özelliği

Aslında durum sadece bundan ibaret değildir. Bütün insanlarda noksanlık vardır. Hiç bir noksanı ve kusuru olmayan tamamıyla dört dörtlük dediğimiz insan yoktur. Sadece bizi yaratan yüce Allah’ın hiç bir kusuru, noksanı olmaz. Çünkü o bizi dilediği şekle sokup dilediği yerde yaşatıp dilediği zaman ömrümüze ömür biçip ömrümüzü kısaltır. Örneğin acıkmak, yemek yemeye yada bir şeyler içmeye ihtiyaç duymak, soğuktan yada sıcaktan etkilenmek, uyumak ve hastalanmak, yaşlanmak ve yaralanmak, yaşlandıkça vücut işlevlerimizin ağırlaşması birer noksanlıktır insan hayatında. İnsanoğlu işte bu kavramları algılayıp anladıkça ve  buna göre yaşadıkça daha da güzel bir hayat sürer.

Burada önemli olan kadın ve erkek arasındaki farklılığın bir birine üstünlük sağlama çabası değilde daha çok bir birini tamamlama çabasına dönüştürmeyi sağlamaktır. Kadın erkeğe üstünlük taslamaya çalışır yada tam tersi erkek kadına üstünlük sağlamaya çalışırsa kadın ile erkek arasında ki huzur ve uyum bozulur. O yüzden bir birinize üstünlük sağlamaya çalışmayın, bir birinizi tamamlamaya çalışın..

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (3 Yorum)

    peki bu makalenizede bir yorumum olacak erkegin kadın üstünde üstünlük saglaması degilde birbirini tamamlama diyorsunuz dogru söylüyorsunuzda bugün günümüzde kaç tane evli erkek kadınında öz fikrine saygı duyup tamam o şekilde yapalım sen istiyorsan diyebiliyor?? Toplumumuzda ne yazıkki evli bir kadının pek sözü olmuyor o evlilikte olsada kararına saygı bile duyulmayan toplum olduk halbuki kadınlar kadar ince düşünen bir insan daha yoktur bazı konularda

    kadını kadın yapan erkektir onu sevgisidir bence degilmi ? Erkek kadını ne kadar sever sayarsa kadın o kadar fedakar olur

    Ben uzman psikologum ve bir çok evli hastam eşine danışarak karar alıyor. Yani kadının öz fikrine saygı duyan bir çok arkadaşım ve hastam var. Bu konuda yanılıyorsunuz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?