Reklam Alanı

Aile Hayatında Liderlik Yapılan Durumlar

Özgür - 09.03.17 tarihinde yayınlandı.

Aile Hayatında Liderlik Yapılan Durumlar

Aile olmak demek bir hayatı ömür boyu beraber yaşamak demektir. Anne, baba olmak dünyanın en büyük mutluluğudur. Tabi bu mutluluk beraberinde de bazı sorumlulukları getirmektedir.
Bir çocuk dünyaya getirmek dünyanın en kolay işidir. Ama o çocuğu bakmak, büyütmek ve en önemlisi ihtiyaçlarını gidermek sorumluluk ister. Aslında bir nevi liderlik ister. Liderlik, bir bakıma doğuştan gelen bir yetenektir. Bazıları liderliğin sonradan kazanılabilecek bir yetenek olduğu söyleseler bile bu doğru değildir. İşte böylesine önemli bir konu olan liderlik, aile hayatı için ne ifade etmektedir ve hangi durumlar için geçerli olmaktadır. İsterseniz biraz onlara bakalım.

Aile Hayatında Liderlik Yapılan Durumlar
– Kişi, ailesini bir fikre inandırmak ve o yolda yürümesini sağlamak adına için liderlik yapabilir.
– Aile üyeleri arasında çıkabilecek olası bir anlaşmazlık durumunda yaşananları çözme noktasında liderlik yapılabilir.
– Aile üyelerine yol göstermek adına için liderlik yapılabilir.
– Aile üyelerini ödüllendirme, onlara hediye alma, süpriz ve eğlence düzenleme gibi konularla alakalı olarak liderlik yapılabilir.
– Aile üyeleri arasında işbirliğini sağlamak adına liderlik yapılabilir.
Peki, ailede lider olacak kişi veya kişiler hangi özelliklere sahip olmalıdır? onu çevresinde hangi özellikler öne çıkarmalı ve far yaratmalıdır?
– Liderlik özelliğine sahip olan bir kişi olduğu gibi görünmeli, göründüğü gibi olmalıdır. Doğruya doğru demekten asla ama asla kaçınmamalıdır.
– Liderlik özelliğine olan sahip bir kişi ,etrafından kendisine yapılacak tavsiyelerini dikkatle dinlemelidir.
– Liderlik özelliğine sahip olan bir kişi, almış olduğu kararların nedenlerini çevresindekilere gerekçeleriyle anlatmalıdır.
– Liderlik özelliğine sahip olan bir kişi, cesur olmalı, fedakarlık yapmaktan hiçbir zaman kaçınmamalıdır.
– Liderlik özelliğine sahip olan bir kişi, hatasını kabul etmekten çekinmemeli, aldığı karara itiraz edenleri sert bir dil kullanarak susturmamalıdır.
– Liderlik özelliğine sahip olan bir kişi, eleştirilere açık olmalıdır, kendisini karşı yöneltilen eleştirilere kızmamalıdır.

Liderlik de öne çıkan özellikler

Yukarıda da saydığımız özellikler gereği liderlik çok önemli bir değerdir. Herkes lider doğamaz. Çevresinde anında sivrilir. Herkesin dikkatini üzerine toplar. Ben buradayım der.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?