Reklam Alanı

Adet Söktürücü Yiyecekler, İçecekler Nelerdir?

Özgür - 06.09.18 tarihinde yayınlandı.

Adet Söktürücü Yiyecekler, İçecekler Nelerdir?

Kadınlarda doğurganlığın bir işareti olan menstruasyonun düzenliliği, yumurta bırakma yeteneğinin bir işaretidir ve üreme sisteminin iyi işlediği konusunda bir fikir verir. Sizlere bu yazımızda kadinveaile.net olarak Adet Söktürücü Yiyecekler, İçecekler Nelerdir? başlığı altında bilgiler aktaracağız. Ergenlik döneminde başlayan ve menopoz döneminde sona eren bu menstruasyon, birçok genç kız ve kadın için 3-5 gün zorlayıcı geçer.

Bu süre zarfında karın ve kasıkta ağrı, acı, titreme veya mevsimsel hastalık hissi sadece adet kanamasının başlaması ile ilgili çok daha fazla acı verir. Bu arada, her kadının çok şiddetli olmamasına rağmen, menstruasyonda bazı problemler ve zorluklar yaşayabileceğini vurgulamakta fayda var. Bu dönemleri daha kolay ve daha uygun hale getirmek için en doğal olanlardan öneriler vardır. Ama önce yumurtlama süreçlerine bakmalıyız.

Adet Söktürücü Yiyecekler, İçecekler Nelerdir?

Adet Kanamasının Nedeni Nedir?

Kızlar milyonlarca yumurta ile doğarlar ve her ayın yumurtlama döneminde ergenlik döneminde, döllenme gerçekleşmediğinde, yumurtaların bir kısmı adet kanıyla birlikte vücudun dışına atılır. Böylece, üreme hormonları ve üreme hormonlarının çoğalması nedeniyle üreme mevsimi sırasında vücut hamilelik için hazırlanır.

Gebelik gerçekleştiğinde, bu kalınlaşmış rahim duvarı embriyonun tutulması için bir yer meydana getirir. Bununla birlikte, eğer gebelik gerçekleşmezse, kalınlaşan rahim duvarı pul pul dökülür ve adet kanıyla birlikte dışarı atılır. Bu döngü yaklaşık 9-10 aylık hamilelikte durur, kadın üreme yeteneğini kaybeder ve menopoz meydana geldiğinde ise tamamen biter.
Her ne kadar doğurganlık çağındaki kadınların çoğu ek problemlere sahip olmasa da, bazen düzensizlikler ve sancılar gibi sorunlar yaşamaktadırlar. Ancak, bu tür problemler genellikle tıbbi tedaviye ihtiyaç duymadan doğal tedavi yöntemleri, yiyecek ve içecek programlarındaki bazı değişiklikler yoluyla giderilebilir. Bu nedenle menstruasyonu kolaylaştıracak yiyecekleri, içecekleri ve çayları listelemek faydalı olacaktır.

Bitkisel Çaylar

Papatya ve Biberiye: Acı çeken, acı veren, ısırılan ve çok uzun zaman adet geçiren kadınlar, biberiye ve papatyayı sıcak suya sokup demlendirilmelidir. Yaklaşık 15 dakikalık infüzyondan sonra, sıcak içmek yeterlidir.
Atkuyruğı otu: Daha akıcı bir menstruasyon için, kaynar suda bir tutam at kuyruğu haşlayın ve demleyin. Çayınızı 10-15 dakika sonra ısıtın. Çayınıza bir tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz çünkü içerken zor zamanlar geçirebilirsiniz. Biraz acı bir tada sahiptir.
Civan ve çörek otu: Bir bardak kaynamış 2 bardak sıcak suya bir tutam civan perçemi ve 1 çay kaşığı çörek otu ekleyin ve demlemek için 10-15 dakika bekleyin. Adet bozuklukları, ağrılı adet kanamasıiçin bir avantaj sağlayacaktır.
Çiriş otu: Menstrüasyonu erteleyen olarak kaynar suya bir miktar atmak gerekir. Biraz bal alırsanız, çok etkili bir dezenfektan gibi etkisini görebilirsiniz.
Çörek otu: Genel olarak üreme sistemini düzeltmek için bir bardak su içine bir kaşık bal ile karıştırılması menstrüel düzensizlikleri önlemek için çok yararlı olduğu bilinmektedir.
Kekik: Dezenfekte edici özellikleriyle bilinen bitkilerden biridir. Tavuk yaparken de kullanılabilir ve menstruasyon sırasında çayını içmek iyidir. Çay tüketmek istemiyorsanız, 1 tatlı kaşığı balla karıştırıp sabahları aç karnına yiyebilirsiniz.
Kantaron: Kantaronun ülkemizde daha çok baharat tozu olarak kullanılmasına rağmen, kantor çayı sağlığa çok yararlıdır. 3 bardak su kaynatın ve kantordan 1 yemek kaşığı kadar toz şeklinde ekleyin ve karıştırın. Sonra aç karnına günde 3 kez devam edin.
Not: Yukarıda listelenen iki veya daha fazla kekik ekstresinin alınmasının bazı olumsuz sonuçları olabilir, özellikle sindirim sistemindeki bozukluklara neden olabilir. Bu bağlamda, bu bitki çaylarınıen fazla iki bardak içmeye başlamak yeterlidir.

Adet Söktürücü Yiyecekler,İçecekler Nelerdir?

Adet Söktürücü Yiyecekler

Doğada her yerde sebze ve meyveler var. Menstruasyon problemlerinde yukarıda belirtilen çaylara ek olarak başka besin maddelerinin alınması veya bunların takviye ile değiştirilmesi avantajlıdır.
Kereviz: Vitaminler, mineraller ve faydalı elementler içerir, sağlığı teşvik eden bir sebzedir. Özellikle menstruasyon sırasında kereviz yemek, kereviz salatası veya kereviz çorbası tüketildiğinde daha rahat ve düzgün bir adet akışı sağlayabilir. Çünkü kereviz, diyet bileşenli bir sebzedir.
Dereotu: Keskin koku ve tat sahibidir ve bu sebeple de birçok kişi tarafından sevilmez. Bununla birlikte, dereotu menstruasyonun rahatlatıcı karakteriste bir etkiye sahiptir.
Havuç: Uterin kasının işleyişini destekleyen havuçlar, tüketildikleri zaman daha dengeli bir şekilde adet dönemi sağlayarak salgılanan hormon parçaları döneminde salınırlar.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?