Reklam Alanı

9 Aylık Bebek Gelişimi

Özgür - 14.03.18 tarihinde yayınlandı.

9 aya gelmiş bebeklerle daha iyi iletişim kurulabilir. Bu ayda bebekler kısa kısa kelimeler söyleyebilir. Kız bebekleri erkek bebeklere göre daha erken konuşmaya başladıkları için bu ayda kız bebekleri cümleler bile kurabilir. Diğer yandan bebeklerin yürümeye başlaması da bu döneme denk gelir. 9 Aylık Bebek Gelişimi

9 Aylık Bebeğin Yapabileceği Hareketler

Bu ayda bebekler artık emeklemekten daha çok ayakta durmak isterler. Bu yüzden eşyalara tutunarak ayağa kalkmaya çalışırlar. Bebekler bu ayda birçok yiyeceği tek başına yiyebilir. Küçük ısırıklar almalarına dikkat etmeniz gerekiyor. Eşyalara tutunarak ayağa kalkmaları onlar için binlerce defa düşük kalkmak anlamına gelir. Bebeklerin yapıları bu düşmelere karşı dayanıklıdır. Bebekler anne ve babalarını tanıdıkları için bu kelimeleri de söyleyebilirler. Tek başlarına biberondan veya bardaktan su içebilirler. Top oyunlarını oynayabilirler. Topu iyice izleyip geri size getirebilirler. Çevrelerinde duydukları sesleri taklit edebilirler.

9 aylık bebek gelişimi

9 aylık bebek gelişimi

9 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenir

Bebeğin artık iyice çevresinde olup biteni anlamaya başladığı dönem olan 9. ayda bebek gelişimi için parçaları birleştiren oyuncaklar alabilirsiniz. Farklı şekilleri farklı kutulara yerleştirmeyi öğreten bu oyuncaklar onlar için oldukça geliştirci olur. Düşmelere karşı tedbirli olmalı ve yumuşak zemine düşmelerini sağlamalısınız. Evdeki eşyaların yerini bebeğin üstüne düşme riskine karşın değiştirmelisiniz. Lego ve geometrik oyuncaklar bu aydaki bebekler için oldukça ideal oyuncaklardır.

9 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Gıdaları verdiğiniz ek gıdalarla tanımaya ve alışmaya başlayan bebeklerde 9. ayda hafif baharatlar verebilirsiniz. Ancak sizin yediğiniz türden baharat vermemelisiniz. Bebekler için geliştirilmiş kaşıkları kendisinin tutmasını sağlayabilirsiniz. Mama koltuğunda yemesi gereken katı gıdaları ona bırakabilir ve daha çok yemesini teşvik edebilirsiniz.

9 Aylık Bebeğin Yememesi Gereken Gıdalar

9 aylık bebek bir yaşına gelene kadar hazır gıdalardan uzak tutulmalıdır. Şeker, tuz ve aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Yemek düzenini oturtmak için televizyon karşına geçmemelisiniz. Yemek dışında odaklanacak bir oyuncak vermeniz işe yarayacaktır. Yemekten sonra tatlı gıdalar vermeniz bebeğiniz için sakinleştirici olabilir. Ancak aşırı şeker içeren gıdalardan değil muz ya da meyve vermelisiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?