7 Aylık Bebek Gelişimi

Özgür - 12.03.18 tarihinde yayınlandı.

Artık büyümesini gerçekleştirmeye başlayan 7 aylık bebeklerde bağımsızlık ve anneden bağımsız olarak hareketlenme başlar. Uzanma, yürümeye çalışma, emekleme, cisimlere daha kıvrak hareketlerle almaya çalışma ve anlama bu ayda ortaya çıkıyor. 7 Aylık Bebek Gelişimi

 7 Aylık Bebekler Ne Yapabilir

Artık kendi hareketlerinin farkında olan 7 aylık bebekler anneden bağımsız bir şekilde büyük oranda hareket kabiliyeti kazanır. Emekleme aylarına başlayarak istenmeyen kazalar yaşatabilir. Bu nedenle oldukça dikkatli olmalı ve onun ulaşabileceği yerlerde tehlikeli cisimler bulundurmamalısınız. Kendi kendine oturabilir, oyuncaklarıyla kendi oynayabilir, yeni bir oyuncağı çözmeye çalışabilir, ellerini çırpabilir, tanıdığı insanları görünce gülümser, emeklemek bu ayda başlasa da her bebek aynı pozisyonda emekleyebilir. Popo üstü emekleyen ve dizüstü emekleyen bebekler olabilir.

7 Aylık Bebek İçin Neler Yapılabilir

7 aylık bebeklerin gelişimini desteklemek için onları emekler pozisyon sağlamalısınız. Kış aylarında üşütmemesi için halının sütüne battaniye sermelisiniz. Emekleme alışkanlıklarını sürdürmek için oyuncaklarını biraz uzağa koyarak oyuncağı almasını sağlamalısınız. Oyunları artık anlamaya başlayan bu aya ulaşmış bebekleri yüzünüzü kapatarak cee oyunu oynayabilirsiniz. Böylelikle yüzünüzü açtığınızda size gülümseyecek ve bunu anlayacaktır. Hayvan seslerine gülmeye başlayacak olan bebeklere bu sesleri öğretebilir ve tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Artık anne sütüyle birlikte ek gıdaya geçilmesi gerekir. Bebeğin bu dönemde ek gıdaya geçmesi tat duygusunu geliştirmesini sağlar ve ilerleyen dönemlerde daha iyi yemek yemesini sağlar. Verilen ek gıdalar mama kıvamında değilde biraz daha katı olabilir. Bu sayede bebeğin çiğneme ve yutma becerileri de gelişecektir. Bebek bu aydan itibaren mama sandalyesinde oturursa hem sizin yemek yiyişinizi taklit edecek hem de daha rahat yemek yiyecektir.

Hangi Besinler Verilmeli

7 aylık bebeğe sebze tarzı besinler ağırlıklı olarak verilmelidir. Brokoli ve enginar gibi sebzelerin hem yemeği hem de çorbasının verilmesi gerekir. bu sayede bebek faydalı gıdaları almış olacaktır. İnek sütü, işlenmiş gıdalar, salam, sucuk, çikolata, çay, kahve, tatlı ve tuzlu hazır gıdalar, asitli içecekler bebeğe kesinlikle yasak yiyecekler listesi arasındadır.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?