Reklam Alanı

5 Aylık Bebek Gelişimi

Özgür - 08.03.18 tarihinde yayınlandı.

5 aylık bebekler destekle oturabilme, oyuncakları daha iyi kavrayabilme ve bir elinden öbür eline rahatça geçirebilme kabiliyetine sahip olurlar. Bebeklerin uyku düzeni henüz tam olarak oturmayabilir. 5 aylık bebekler 12 ile 17 saat aralığında uyuyabilir. Ancak 6 saatten fazla kesintisiz bir uykunun içinde olmazlar. Uyku düzenini bebeklere vermek için kendi kendilerine uyandıklarında tekrar uykuya dalmalarını sağlayabilirsiniz. 5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebeğin Görme Duyusu


5 aylık bebekler çok parlak ve canlı renkleri kolaylıkla ayırt ederlerken aynı zamanda birçok rengi de seçebilir duruma gelirler. Çevresinde sıklıkla gördüğü insanları diğer insanlar ayırt edebilirler. Bu durum yabancı insanlara karşı tepki vermesini ve onları görünce ağlamasına sebep olabilir. Beş aylık bebekler sizi ve aile içinde sıklıkla gördüğü insanları tanımaktadır.

5 Aylık Bebeğin İşitme Duyusu

5 aylık bebekler bütün sesleri rahatlıkla ayırt edebilir. Henüz çok küçükken anne sesini diğer seslerden ayırt edebilen bebekler beş aya geldiğinde tüm sesleri birbirinden ayırabilir. Dikkati dağınıkken veya başka bir tarafa bakıyorken farklı bir yönden ona seslenebilir, sesli bir oyuncak koyabilir veya başka bir ses çıkarabilirsiniz. Bebek anında sesin geldiği yöne doğru bakacaktır.

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebeğin Genel Gelişimi

Bu aya ulaşmış bebekler annelerini artık iyice tanırlar. Anne sesini duymak onlara mama vaktini ve rahatlamayı hatırlatır. Bebekler bu ayda sevilecek duruma geldikleri için gülebilir ve oyun oynandığı zaman tepki verebilir. Destek sağlanarak dik bir şekilde oturtulabilir. Kendi başlarına kollarından destek alarak yüzüstü pozisyonunda kendilerini kaldırabilir. Seslere ve renklere artık çok daha iyi bir şekilde tepki verir.

5 Aylık Bebekler Diş Çıkarır Mı?

Bebeklerde diş çıkarma üçüncü aydan itibaren görülebilir. Ancak normal zaman 6. ve 7. aylarda diş çıkarmaya başlamalarıdır. Beşinci ayda diş çıkaran bebeklerin de diş çıkarmaları normal kabul edilir. Bebeklerde huzursuzluk, ateş, ağız sulanması ve dişlerini kaşımak için eşyaları ısırması diş çıkarmanın göstergeleridir. Bu ayda diş çıkaran bebekler için doktora gidilmeli gerekirse ek gıdaları değiştirilerek onu rahatlatıcı gıda takviyelerine başvurulmalıdır.

 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?