Reklam Alanı

20 Yaş Dişi Nedir Ne Zaman Çekilmelidir?

HbY - 03.03.19 tarihinde yayınlandı.

20 Yaş Dişi Nedir Ne Zaman Çekilmelidir?

3. büyük azı dişleri olarak nitelendirilen 20 yaş dişi, alt ve üst çenede konumlanır. Çenelerin her iki yakasında birer tane olmak üzere 4 adettir. Bu makalemizde kadinveaile.net olarak 20 Yaş Dişi Nedir Ne Zaman Çekilmelidir? başlığı altında bilgiler aktaracağız.

20 Yaş Dişi Nedir?

3. büyük azı dişleri olarak nitelendirilen 20 yaş dişi, alt ve üst çenede konumlanır. Çenelerin her iki yakasında birer tane olmak üzere 4 adettir. 20 yaş dişleri kişiden kişiye göre farklı zamanda çıkar. 12 yaşından başlayarak 30 yaşına kadar çıkabilir. Çene yapısı, gelişme süreci ve bazı çevresel etkenlere göre bu yaş süreci değişmektedir.

20 Yaş Dişleri Hangi Durumda Çekilmelidir?

Kimimiz için işkence haline gelen 20 yaş dişleri, 18-24 yaşları arasında ağız içerisinde çıkmaya başladığında, çok geç yaşlara kadar gömülü olarak kalabilmektedir. Bu sebeple mutlaka diş hekiminin kontrolünde incelenmesi ve duruma göre farklı önlemler alınması gerekmektedir.

20 Yaş Dişi Nedir Ne Zaman Çekilmelidir?
20 Yaş Dişi Nedir Ne Zaman Çekilmelidir?

Uzmanlara göre 20 yaş dişleri bazı durumlarda ve şikayetlerde alınmalıdır. Gömülü kalan 20’lik dişler, genel olarak diş etrafına kaldıklarından dolayı bu bölgede hastalar tarafından iyi temizlenemez ve bu da diş sağlığını olumsuz etkiler. Konumları nedeniyle ulaşılması güç olan 20 yaş dişleri, kısa süre içerisinde çürüyerek, yakınlarındaki dişlere de zarar verir.

20 yaş dişi nedeniyle çok ciddi kist sorunları gözlemlenebilir. 20 yaş dişinin çekilmesi için net bir yaş vermek yanlış olur. Bu nedenle diş hekiminin uygun gördüğü bir yaşta veya zamanda çekilmesi gerekmektedir. Kimi zaman çıktığı anda çekilir, kimi zaman çekilmesi uygun görülmez. Eğer çevresindeki dişlere ve diş etine zarar vereceği düşünülüyorsa en kısa zamanda kontrollü bir biçimde çekilmelidir.

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?