Reklam Alanı

2 Aylık Bebek Gelişimi

Özgür - 05.03.18 tarihinde yayınlandı.

Bebekler ilk ayını tamamladığında daha sonraki aylar ilk aya göre daha kolay bir şekilde geçmektedir. Bebek 1. ayı tamamladığında dünyaya adapte olmaya başlar. Bebeğin uyku düzeni 2 aylıkken belirlenmeye başlanır. Bu nedenle bebeklere uyku alışkanlıklarının kazandırılması oldukça önemlidir.
2 aylık bebek gelişiminde uyku önemli bir yere sahiptir. Bebekler 2. ayda uyku alışkanlıklarının yanı sıra diğer alışkanlıklarını da kazanmaya başlar. Anne ve babaların bu süreçte bebeklerinin gelişimini takip etmesi son derece önemlidir.2 Aylık Bebek Gelişimi

Uyku Düzeni

2 aylık bebeklerin gelişim sürecinde uyuma süreleri önem arz eder. Bebek 2 aylık olduğunda uyuma süresinde de azalma meydana gelmektedir. İlk ay bebekler ortalama 16 saat boyunca uyumaktadır. Ancak 2. ayda uyuma süresi kısalsa da bebeklerde herhangi bir rahatsızlık meydana gelmez.

2 Aylık Bebek Gelişimi

2 Aylık Bebek Gelişimi

Beslenme Alışkanlıkları

2 aylık bebeklerde beslenme alışkanlıklarının doğru bir şekilde uygulanması önemlidir. İlk ay bebekler 2 saatte bir acıkmaktadır. Bebekler 2 aylık olduğunda bu süre aralığı değişmez. 2 aylık bebeklerde 2 saatte bir acıkır ve doyurulması gerekir.
Anne sütü bebek gelişimi için olmazsa olmaz besin kaynaklarından biridir. Bu nedenle ilk aylarda mutlaka anne sütü verilmesi gerekir. Bazı anneler kendi sütleri yetmediği için mama vermek zorunda kalabilmektedir. Öncelikle annelerin sütlerini arttırması için çeşitli yöntemler denemesi uygundur. Bebeğin emmeye devam etmesi anne sütünün devamı açısından oldukça önem arz etmektedir.

Fiziksel Gelişim

2 aylık olan bebekler artık renkli objeleri fark etmeye başlar. Hareket eden cisimler bebekler için oldukça dikkat çekicidir. 2. aydan sonra bebekler kendini yavaş yavaş keşfetmeye başlamaktadır. Sürekli olarak hareket halinde olan bebekler bu dönemde göz kontağı kurmaya başlar.

Sosyal Gelişim

2 aylık bebeklerin sosyal gelişimi de yavaş yavaş artmaya başlar. Bebeğiniz 2. aydan itibaren kontrollü bir şekilde gülmeye başlayacaktır. Bebekler bu süreçte dünyayı daha iyi kavrar ve ses çıkararak çevresindekilere tepki vermeye başlar. Bebekler 2. aydan itibaren kadın seslerini ayırt etmeye başlar. Bebekler karşısındaki taklit etmeye başlayarak agu şeklinde sesler çıkarmaya başlar.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?