Reklam Alanı

12 Aylık Bebek Gelişimi

Özgür - 18.03.18 tarihinde yayınlandı.

Yürümeye ve az da olsa konuşmaya başlayan 12 aya gelmiş bebekler artık bebeklikten çıkıp çocukluğa doğru adım atarlar. Bu ayda hem birçok fiziksel aktiviteyi tek başlarına yapmayı öğrenen hem de zeka gelişimi çok yüksek seviyede seyreden bir dönemin için de olan bebekler yeme alışkanlıklarından uyku düzenlerine kadar pek çok alışkanlığı uzun süre devam ettirirler. 12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Neler Yapabilir

12 ayı tamamlamış bebek artık ailesini ve çevresinde sık gördüğü insanları tanır. Yabancı insanların arasından tanıdıklarını rahatlıkla seçerek onların yanına giderler. Bu ayda bebeklerin oyun ile araları oldukça gelişmiştir. Artık oyun oynamayı tam olarak bilirler. Kısa cümleler bile kurabilirler. Sizi taklit ederek öğrendiğini başkasının yanında yapabilirler. Bu dönemde yabancılardan korkma dönemi başlar. Yabancı birini görünce ağlayabilirler. Bu dönemde pek çok bebek yürümeye başlar. Ufak adımlarını kısa yürüyüşler izler. Yürümek zor geldiği için çoğu bebek emeklemeyi tercih eder. Anne ve babalarını tanıdıkları için onların yanında durmak isterler.

12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebeğin Beslenmesi

12. aya gelmiş bebekler katı gıdalarla tanışma vaktidir. Yemeklerinizi artık bebeğinizin yemeğinden farklı yapmak zorunda değilsiniz. Sizde yemeğinize az baharat atarak bebeğinizle paylaşabilirsiniz. Yanınızda sofraya oturtabilirsiniz. Ancak bebeğin sofrayı dağıtması son derece normal bir davranıştır. Yemeklerini kendileri yemek isteyecekleri için onlara uygun kaşık almanız gerekir. ancak anne sütüne devam etmelisiniz.

12 Aylık Bebek Eğitimi

Ağlayarak her istediklerini yaptırma döneminin başı olan 12. Ayda bebeklerin bu isteklerini yapmamalısınız. Ağlamalarına karşı dayanıklı olmalı ve hayır dediğiniz şeyi yapmaması gerektiğini göstermelisiniz. Bunun için ağlamalara ve sinirlenmelerine karşı sabırlı olmanız gerekir. oyuncaklarını seçerken daha dikkatli olmalı ve eğitici setlerden almalısınız. Ufak oyuncakları ağzına götürme riski oladuğu için almamalısınız.

12 Aylık Bebeklerde Uyku

12 aylık bebeklerde uyku saati azalabilir. Gündüz bir defa uyumaya kadar düşebilir. Ancak akşam saatlerinde erken yatırmak yerine ilerleyen saatlerde yatırmaya alıştırmanız gece boyunca uyuması açısından yararlı olur. Ancak gündüz en az bir kere ve en az iki saat uyuması gerekir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?