Reklam Alanı

10 Aylık Bebek Gelişimi

Özgür - 16.03.18 tarihinde yayınlandı.

Bebeklerin artık yürüme alışkanlıkları edinmeye başlayacağı 10. ay anneler için oldukça yorucu olabilir. Değişen uyku düzeni ve değişen alışkanlıklar sizi yorabilir. Daha çok anlama yeteneğinin geliştiği bu dönem ayrıca bebeğin fiziksel becerilerinin de arttığı bir dönemdir. Hareketinin daha fazla olduğu bu dönemde gelişimini hızlı bir şekilde sürdürür. 10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebeğin Yapabilecekleri

10 aylık bebekler yürüme pozisyonu için alıştırma yaparlar. Destek almadan ayakta birkaç saniye de olsa durabilirler. Bacaklarına fazla yük bindiği için uzun süre tek başlarına ayakta kalamazlar. Bu ayda bebekler artık ağlamaya gerek durmadan ve ufak kelimelerle isteklerini anlatabilirler. Hangi oyuncağı istediğini ve dışarıya çıkmak istediğini kapıyı işaret ederek gösterebilirler. Renklerle arası bu ayda oldukça iyidir. Bu yüzden renkli oyuncakları çok severler. Oyun oynamayı kendileri başlatabilir ve size yaklaşırlar. İstedikleri olmadıklarında sinirlenebilir ve ağlama krizlerine girebilirler dikkatli olun.

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebeğin Gelişimi İçin Yapılacaklar

Bebekler artık çevresindeki dili anlamaya başlamıştır. Bu sebeple isteklerini onlara anlatmalısınız. Suyu işaret ettiklerinde su kelimesini söylemeli, oyuncağı işaret ettiğinde oyuncağın ismini söylemelisiniz. 10. aya gelmiş bebekler sizin konuşmanızı tam olarak kaydettikleri için telafuzunuza dikkat etmelisiniz. Çünkü konuşmaya başladıklarında sizin gibi konuşacaklardır.

10 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bebekler bir yaşına gelene kadar düzenli bir şekilde anne sütü almaları gerekir. anne sütü bebeğin gelişiminde çok önemlidir. Ancak anne sütü tek başına yeterli olamaz. Farklı tatlara alışması gerekir. bu sebeple anne sütünün yanında farklı ek gıdaların da verilmesi gerekir. Bu ek gıdalar 10 aylık bebekler için daha farklı tatlar olabilir. Bebeğinizin gıdasına şeker, tuz ve baharat atmadan istediğiniz yiyeceği verebilirsiniz. Ancak bal, inek sütü, hazır ve işlenmiş gıdalar hariç. 10 aylık bebekler için et kaynatmalı ve ilik içirmeli veya çorbalarına ilik suyu katmak çok önemlidir. 10 aylık bebeklerin hareketleri artık kendisini kontrol edebilir düzeye gelmiştir. Bu sebeple ilk kez vereceğiniz gıdalara karşı tepki gösterebilir. Ancak onlar için faydalı olan gıdaları vermeyi bebeklerin zevkine bırakmamanız gerekir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?