Tanju Gürsu’yu Kaybettik Tanju Gürsu Kimdir

HbY - 13.07.16 tarihinde yayınlandı.

Doğum = 27 Ekim 1938 Trabzon
Ölüm =  7 Haziran 2016 Istanbul

Tanju Gürsu’yu Kaybettik Tanju Gürsu Kimdir; Yeşilçam’ın en önemli aktörlerinden Tanju Gürsu solunum yetmezliği hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. Mazisinde 3 Altın Portakal ödülü bulunan ünlü aktör oyunculuğun yanında senaristlik ve yönetmenliğini üstlendiği filmlerde bulundurdu.

tanju-gürsu-kimdir-biyografi-tanju-gürsu-öldü

tanju-gürsu-kimdir-biyografi-tanju-gürsu-öldü

Solunum Yetmezliği nedeniyle Bostancı FSM hastanesine kaldırılan ünlü oyuncu yoğun bakım ünitesinde verdiği yaşam mücadelesini kaybetti. 77 yaşındaki sanatçı  daha önce geçirdiği bir kaza sonucu omuriliği incilmiş sonrasında ise Alzheimer teşhisi konulmuştu. Oyuncu bir süredir Sanatçı yaşam evinde kalıyordu.

 

27 Ekim 1938 de Trabzonun Iskenderpaşa mahlesinde dünyaya gelen Tanju Gürsu liseyi bitirdikten sonra 1962 yılında katıldığı Ses Dergisi’ne ait ses yarışmasına katılan Tanju Gürsu yarışmayı birincilikle kazandıktan sonra sinema ve tiyatro dünyasına ilk adımı atmış oldu. Bir çok televizyon dizisi ve sinema filminde yer alan ünlü oyuncu ilk kez 1988 yılında 25. Antalya Film Festivalinde Kurtar Beni Adlı Filmle Altın Portakal Ödülünü kazandı.. Daha Sonra 1997 yılında 34. Antalya Film Festivalinde Köpekler Adası filmiyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülüne layık görülen oyuncu son olarak 2003 yılında 40. Antalya Film Festivalinde  Yaşam Boyu Ömür Ödülüne layık görülmüştür.

1969 yılında Türkan ŞORAY ile başrolde oynadığı Fosforlu Cevriye Filmi ile oyunculuk kariyerinin zirvesini yapmıştır..

KadınveAile.NET ekibi olarak

Sanatçıya Allah’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz..

Bilgi Güçtür, Paylaştıkça Büyür..

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?